Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Tegoroczne lato w UK może być rekordowe pod względem upałów. "To nie powód do świętowania"

Tegoroczne lato w UK może być rekordowe pod względem upałów. "To nie powód do świętowania"
Powyższa scena często wykorzystywana jest przez media do przedstawiania informacji o upałach, co bardzo niepokoi naukowców. (Fot. Getty Images)
Brytyjska prasa donosi, że tegoroczne lato na Wyspach będzie 'najgorętszym w historii'. Niektórzy idą dalej i dodają, iż 'czeka nas co najmniej 5 fal upałów'. Sposób, w jaki media przedstawiają informacje na ten temat budzi jednak obawy rodzimych naukowców.

Reklama
Reklama

Synoptyk James Madden z Exacta Weather ocenił, że "należy spodziewać się 4 lub 5 fal upałów tego lata". Jego prognozie publikowanej w mediach towarzyszyły zdjęcia plażowiczów w bikini.

Trzymiesięczna prognoza pogody od Met Office jest bardziej ostrożna. Rządowi prognostycy szacują, że "istnieje 40 proc. szans na to, iż lato będzie bardziej upalne niż przeciętnie" i "tylko 10 proc., że będzie na odwrót".

Brytyjscy naukowcy podkreślają jednak, że media ignorują fakt, iż jest to bezpośredni skutek zmian klimatycznych. Problemem jest również pominięcie tego, jakie zagrożenie niosą ze sobą upały.

Dr Saffron O’Neill z Exeter University przeprowadziła badanie dotyczące sposobu prezentacji informacji o upałach we Francji, Niemczech, Holandii i Wielkiej Brytanii. Zwróciła uwagę, że fale upałów często przedstawiane są jako "zabawa na słońcu".

"To sprawia, że ​​kryzys klimatyczny wydaje się odległym ryzykiem. Ludzie nie widzą w tym nic niepokojącego" - podkreśliła w rozmowie z portalem Independent. 

"Byliśmy dość zaskoczeni, gdy odkryliśmy przepaść między tekstem a obrazem. Widzieliśmy podpisy i nagłówki o zagrożeniach związanych z upałami dla ludzi i towarzyszyły im zdjęcia osób taplających się z uśmiechem w fontannie" - zauważyła.

"Nie przedstawiamy przecież informacji o zgonach z powodu Covid za pomocą zdjęć osób na kwarantannie cieszących się piwem w ogrodzie" - zwróciła uwagę.

Grahame Madge z Met Office podkreślił z kolei, iż "w ciągu ostatnich kilku lat pobito na Wyspach wiele rekordów temperatur".

"Nie widzieliśmy jeszcze, aby temperatura w Wielkiej Brytanii przekroczyła 40 stopni, ale nasi prognostycy uważają, że to tylko kwestia czasu" - zauważył.

Coroczna symulacja Met Office prognozuje, że jeden rok w latach 2022-2026 ma być najgorętszym w historii, pokonując rekordowo upalny rok 2016.

Czytaj więcej:

Rekordowe temperatury w UK. Najcieplejszy dzień w historii Irlandii Płn.

Brytyjskie huragany są dowodem na konieczność przystosowania się do zmian klimatu

  Komentarze
  • --- -->
   13 maja, 17:50

   Macie sie BAC upalow i slonca!!!
   Najlepiej to wszyscy siedzcie na bezterminowym lockdown w domu,
   wychodzic mozna tylko do pracy,
   i macie siedziec non-stop w maskach w tych domach.
   Tylko tak "Bedziemy bezpieczni".BUUAUAUAHAHAHHAHAAA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • 2021
   13 maja, 23:46

   2021 był straszny, jeśli chodzi o pogodę. Zaczęło się w październiku 2020 i tak się " ciągło " przez prawie rok. W szczególności jesień, zima, wiosna 2020/21. Deszcze, zimno, wietrznie. W tym roku jest o niebo lepiej. Miejmy nadzieję, że wypady nad morze ( polecam Brancaster ) staną się stałym elementem naszego wypoczynku. Anglicy mają przepiękne wybrzeże ( a Kornwalia jest boska ), więc gdy będzie więcej słonecznych dni, to nie trzeba się " bujać " na południe Europy.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 27.05.2022
  GBP 5.4209 złEUR 4.6102 złUSD 4.2966 złCHF 4.4814 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama