Menu

Szwecja złożyła wniosek o aresztowanie Assange'a

Szwecja złożyła wniosek o aresztowanie Assange'a
Ekstradycji Assange'a domagają się też Stany Zjednoczone. (Fot. Getty Images)
Szwedzka prokuratura poinformowała dzisiaj o złożeniu do sądu rejonowego w Uppsali wniosku o aresztowanie założyciela demaskatorskiego portalu WikiLeaks Juliana Assaenge'a.
Reklama

Przebywający w areszcie w Wielkiej Brytanii Australijczyk jest podejrzany w Szwecji o gwałt. Śledztwo w tej sprawie, rozpoczęte w 2010 roku, wznowiła w zeszłym tygodniu szwedzka prokuratura.

"Istnieje ryzyko, że podejrzany będzie unikał wymiaru sprawiedliwości oraz ewentualnego odbycia kary. Jeśli sąd rejonowy zdecyduje o jego aresztowaniu, przystąpię do wydania europejskiego nakazu aresztowania, w którym zażądam ekstradycji Assange'a do Szwecji" - oświadczyła prokurator Eva-Marie Persson.

Jak przypomniała, w przypadku zaistnienia "konkurencji" między szwedzkim Europejskim Nakazem Aresztowania a amerykańskim wnioskiem o ekstradycję, o kolejności ich rozpatrywania zadecydują władze brytyjskie. "Wyniku tego procesu nie można przewidzieć" - podkreśliła.

W kwietniu Assange, przebywający od siedmiu lat w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, został aresztowany przez brytyjskie władze. Obecnie odsiaduje on wyrok 50 tygodni więzienia za uchylanie się od stawienia przed brytyjskim sądem.

Ekstradycji Assange'a domagają się też Stany Zjednoczone, które oskarżają go o spiskowanie w celu zdobycia dostępu do komputerów z tajnymi danymi rządowymi, za co grozi mu maksymalnie pięć lat więzienia, ale jak się przypuszcza, resort sprawiedliwości USA może mu postawić dodatkowe zarzuty.

  Komentarze
  • Aha
   20 maja 2019, 15:00

   Cos mam przeczucie ze umrze w wiezieniu,dostanie nagle zawalu albo jeszcze jakis wypadek bedzie mial.Szkoda chlopa :( tak koncza ci co nie rozumieja ze trzeba pilnowac wlasdych 4 liter,a nie probowac wyzwolania swiata albo innych "szlachetnych" rzeczy.Swiata nie da sie uratowac,trzeba pilnowac wlasnej D.

  • Kubuś Puchatek
   21 maja 2019, 05:58

   Wniosek o ekstradycji składa się do sądu okręgowego każdego kraju. Spewnoscia sąd uk odrzuci wniosek, jako nie spełniający wymagania. W ten sposób wielu unika sprawiedliwości 💩👌🚚💩💩💩💩

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.02.2020
  GBP 5.111 złEUR 4.250 złUSD 3.919 złCHF 3.992 zł

  Sport


  Reklama