Menu

Szwecja: Nacjonaliści po raz pierwszy najpopularniejszym ugrupowaniem

Szwecja: Nacjonaliści po raz pierwszy najpopularniejszym ugrupowaniem
To historyczna zmiana na szwedzkiej scenie politycznej. (Fot. Getty Images)
Według opublikowanego dzisiaj sondażu instytutu Demoskop dla 'Aftonbladet', nacjonalistyczna partia Szwedzcy Demokraci (SD), osiągając 24 proc. poparcia, jest po raz pierwszy w historii najpopularniejszym ugrupowaniem w Szwecji.
Reklama

"Nie jestem zaskoczony" - tak historyczny wynik skomentował lider SD Jimmie Akesson. "Przez lata konsekwentnie mówiliśmy o przestępczości gangów, poczuciu braku bezpieczeństwa, nieskutecznej polityce migracyjnej oraz polityce integracyjnej, która pogorszyła sytuację" - stwierdził Akesson, podkreślając, że coraz więcej Szwedów doświadcza tych problemów.

Przewodniczący SD wyraził przekonanie, że rosnące poparcie dla jego partii to dowód, że "jest ona wiarygodną alternatywą" oraz, że "dekada hegemonii socjaldemokratów skończyła się".

Rządząca Szwecją Partia Robotnicza - Socjaldemokraci (S), która przez kilka ostatnich lat prowadziła we wszystkich sondażach, w badaniu Demoskopu otrzymała 22,2 proc.

"Nie jestem zaskoczony" - tak historyczny wynik skomentował lider SD Jimmie Akesson. (Fot. Getty Images)

"To jest dla nas bardzo trudna sytuacja" - skomentowała z kolei sekretarz partii socjaldemokratycznej Lena Radstroem Bastaad. Jak wskazała, ugrupowanie "płaci cenę" za zabójstwa dokonywane przez gangi, strzelaniny i detonacje.

Na trzecim miejscu w sondażu Demoskopu jest konserwatywno-liberalna Umiarkowana Partia Koalicyjna (M) z poparciem 17,8 proc., która dotychczas była główną partią opozycyjną wobec socjaldemokratów.

Jeśli wyniki tego badania potwierdziłyby się w wyborach parlamentarnych, to większość miałyby partie konserwatywne. Szwedzcy Demokraci (SD), Umiarkowana Partia Koalicyjna (M) oraz Chrześcijańscy Demokraci (KD) zdobywają wspólnie 184 mandaty w 349-miejscowym parlamencie.

Czytaj więcej:

Szwecja chce usunąć z programu nauczania hymn narodowy

Szwecja: Policja walczy z przemocą. Ruszyła "operacja szron"

Szwecja: Ozdoba świąteczna w sieciówce wywołała oburzenie internautów

  Komentarze
  • Typ
   15 listopada 2019, 16:19

   Juz za pozno tyle tylko ze beda walczyc

  • LLLLLLLLLLL
   15 listopada 2019, 19:59

   ZA PÓŹNO.... ZA PÓŹNO!!!! Za 10 lat w demokratycznych wyborach przegłosują zkaz używania języka szwedzkiego.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 24.01.2020
  GBP 5.038 złEUR 4.246 złUSD 3.848 złCHF 3.963 zł

  Sport


  Reklama