Menu

Sztuczna inteligencja ułożyła kostkę Rubika w sekundę

Sztuczna inteligencja ułożyła kostkę Rubika w sekundę
Człowiek rozwiązujący łamigłówkę na czas radzi sobie z nią przeciętnie w 50 ruchach. (Fot. Getty Images)
Sztuczna inteligencja (AI) DeepCubeA ułożyła kostkę Rubika w nieco ponad sekundę. Stworzony przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornii algorytm podszedł do rozwiązania przestrzennej łamigłówki zupełnie inaczej, niż zwykle czynią to ludzie - podał serwis BBC.
Reklama

DeepCubeA "uczył się samodzielnie" - wskazał autor raportu z eksperymentu, prof. nauk komputerowych uniwersytetu kalifornijskiego Pierre Baldi. "Zgaduję, że forma rozumowania AI jest zupełnie odmienna od ludzkiej" - dodał, rozważając metodę podejścia do rozwiązania problemu przez maszynę.

Opublikowane w czasopiśmie Nature Machine Intelligence badanie polegało na zapewnieniu maszynie 10 mld kombinacji ustawień kostki. Jedynym celem zadanym DeepCubeA było rozwiązanie zagadki w maksymalnie 30 ruchach.

Przeprowadzono 1 tys. prób. Algorytm rozwiązał wszystkie z nich, a w 60 proc. przypadków znalazł także najbardziej optymalny sposób na wykonanie zadania. Podczas gdy człowiek rozwiązujący łamigłówkę na czas radzi sobie z nią przeciętnie w 50 ruchach, AI potrzebowało ich średnio jedynie 28.

DeepCubeA nie jest jednak pierwszym ani najszybszym algorytmem, który zajął się kostką Rubika. Rekord szybkości nadal utrzymuje maszyna opracowana przez naukowców z Massachusetts Institute of Technology (MIT). Opracowany przez nich algorytm Min2phase pokonał łamigłówkę w czasie 0,38 sekundy w marcu ubiegłego roku.

Min2phase znacząco różni się jednak od DeepCubeA. Rekordzista był klasycznym algorytmem zaprogramowanym od podstaw do rozwiązania łamigłówki. Sztuczna inteligencja z Uniwersytetu Kalifornii bazuje zaś na imitujących zachowanie ludzkiego mózgu sieciach neuronalnych oraz technikach uczenia maszynowego. Oznacza to, że DeepCubeA sam nauczył się technik rozwiązywania zleconego mu zadania rozwiązania kostki Rubika.

"Rozwiązywanie kostki Rubika wymaga jednoczesnego myślenia symbolicznego, matematycznego i abstrakcyjnego. Maszyna ucząca, która potrafi poradzić sobie z łamigłówką zbliża się do systemu który może sam myśleć, argumentować, planować i podejmować decyzję" - zaznaczył prof. Baldi.

  Komentarze
  • Raze
   19 lipca 2019, 23:06

   Czyli zbliża się do wytępienia człowieka. Dlatego nie ma co się śmiać np z Terminatora, czy Matrixa...

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 10.07.2020
  GBP 4.994 złEUR 4.474 złUSD 3.965 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama