Menu

Szkocja zakazała dawania dzieciom klapsa

Szkocja zakazała dawania dzieciom klapsa
Rodzice, którzy będą praktykować takie "metody wychowawcze", popełnią przestępstwo. (Fot. Getty Images)
Mieszkańcy Szkocji już nie będą mogli dawać klapsów dzieciom, a cielesne dyscyplinowanie nieletnich będzie karane. W czwartek zakaz stosowania wszelkich kar fizycznych został poparty przez szkocki parlament - informuje BBC.
Reklama

Inicjatywę poparło 84 deputowanych, 29 głosowało przeciw zmianom w prawie.

Do tej pory rodzice w Szkocji, kórzy karali dzieci fizycznie, mogli bronić się,  powołując się na zasadę "słusznego pobicia", czyli justifiable assault.

Autorem ustawy zakazującej klapsów jest poseł Szkockiej Partii Zielonych i były policjant, John Finni. Polityk zdobył w tej sprawie poparcie nie tylko właśniej partii, ale też SNP, Partii Pracy i Liberalnych Dmokratów oraz wielu organizacji charytatywnych.

Finnie argumentował, że klapsy uczą dzieci, że "potęga jest słuszna", a zakaz "stanowiłby wyraźne przesłanie, że przemoc nigdy nie jest dopuszczalna w żadnym otoczeniu".

Podkreślił tez, że istnieją "niezbite" dowody na to, że kara fizyczna szkodzi dzieciom, nie jest skuteczną formą dyscypliny i może przerodzić się w przemoc fizyczną.

Spośród krajów europejskich zakaz fizycznego karania dzieci wprowadziła między innymi Francja, a także Niemcy, Norwegia czy Irlandia. 

 

  Komentarze


  • Celestyn76
   6 października, 13:48

   Juz im calkowicie porylo berety od tej politycznej poprawnosci I wychowawcy sobie pokolenia rozwydrzonych bachorow

  • True 7
   6 października, 18:46

   Dawniej jak dostalem SMARY,to wtedy wiedziałem co to szacunek do starszych.Teraz smarkacze ,niedosyć że nasrają Tobie na głowe,to jeszcze beszczelnie powiedzą że tak było a jeśli byś się z tym nie zgadzał I protestował,to zaraz poinformuje Cie że masz ograniczone prawa.A jak go dotkniesz w gniewie ręką, to do pierdla trafisz kolego.A ile razy na goły tyłek pasem dostałem.Teraz jestem dumny że rodzice wychowali mnie ,na dorosłego z zasadami I szcunkiem mężczyznę.


  • Bravo
   6 października, 19:04

   Ciesze sie,tatusie I mamusie,ktore sobie pomagali recznie wychowywac dzieci-koniec!jak mozna bic dziecko,ktore jest slabsze od nas.Bravo Scotland!

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.10.2019
  GBP 4.971 złEUR 4.277 złUSD 3.831 złCHF 3.890 zł

  Sport


  Reklama