Menu

Szkocja mogła być w innej strefie czasowej niż reszta UK

Szkocja mogła być w innej strefie czasowej niż reszta UK
Niewiele brakowało, aby Szkoci mieli krótszy dzień. (Fot. Getty Images)
Były brytyjski premier John Major był zagorzałym przeciwnikiem planów wprowadzenia Szkocji do innej strefy czasowej niż reszta Wielkiej Brytanii - wynika z rządowych archiwów, ujawnionych przez BBC.
Reklama

Zgodnie z propozycją wprowadzenia Single/Double Summer Time (SDST), Anglia, Walia i Irlandia Północna byłyby w tej samej strefie czasowej, co Francja i Niemcy. Zwolennicy takiego pomysłu argumentowali, że w ten sposób dni w tych regionach byłyby dłuższe.

Jednak proponowanych zmian nie popierał ówczesny premier John Major (rządził krajem w latach 1990-1997), podkreślając, że "podsyciłoby to separatystyczną debatę". W odręcznej notatce, która znajduje się w rządowych archiwach, napisał: "Jestem zdecydowanie temu przeciwny i chciałbym to wyraźnie podkreślić".

Wprowadzenie SDST w Anglii, Walii i Irlandii Północnej zakładało przesunięcie wskazówek zegarków o godzinę do przodu zimą i dwie godziny do przodu latem, dostosowując te części Wielkiej Brytanii do czasu środkowoeuropejskiego (CET). Natomiast Szkocja nadal stosowałaby czas Greenwich (GMT).

Proponowanych zmian nie popierał John Major, podkreślając, że "podsyciłoby to separatystyczną debatę". (Fot. Getty Images)

Propozycja nowych stref czasowych wyszła pod koniec 1994 r. od lorda Mountgarreta, a w 1995 r. projekt ustawy w tej sprawie przygotował poseł z Bournemouth, John Butterfill.

Michael Forsyth, były minister ds. Szkocji w rządzie Majora, również zdecydowanie sprzeciwiał się takim planom, zaznaczając, że to "ekstremalnie poważna kwestia" dla niego i konserwatystów w Szkocji.

"Myślę, że koledzy nie docenili siły uczuć tych, którzy zostali skazani na dodatkową godzinę ciemności w zimowe poranki. Istnieje powszechny sprzeciw wobec takiej zmiany w całej Szkocji" - podkreślał wówczas Forsyth.

Ostatecznie projekt ustawy o odrębnych strefach czasowych przepadł - informuje BBC.

Czytaj więcej:

Uwaga na kalendarze na 2020 rok: Zmiana daty święta majowego

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 06.04.2020
    GBP 5.203 złEUR 4.561 złUSD 4.226 złCHF 4.320 zł

    Sport


    Reklama