Menu

Szkocja: W rzece odnaleziono samorodek warty £80 tys.

Szkocja: W rzece odnaleziono samorodek warty £80 tys.
W Wielkiej Brytanii aktywnie działa wielu poszukiwaczy złota. (Fot. Getty Images)
Bryłkę złota o wadze 121,3g odkrył Brytyjczyk w jednej ze szkockich rzek. Mężczyzna poszukiwał samorodków tradycyjną metodą z użyciem sitka. Jego wysiłek się opłacił - grudka jest warta nawet 80 tys. funtów.
Reklama

Samorodek odkryty w rzece złożony był w rzeczywistości z dwóch bryłek, które idealnie składają się w jedną całość. Stąd też nazwa samorodka - The Reunion Nugget.

Grudka ma w środku otwór, który - zdaniem ekspertów - mógł być pozostałością po epoce żelaza, kiedy samorodek został niechcący uderzony narzędziem rolniczym. Istnieje również hipoteza, że powstał on na skutek uderzenia o skałę lub lodowiec.

Jak zwracają uwagę media, wciąż nie wiadomo, czy mężczyzna dostanie jakiekolwiek pieniądze za odnaleziony okaz. Miejsce przechowywania samorodka, jak i informacje o tym, gdzie go odnaleziono, objęte są tajemnicą do czasu, aż któreś z muzeów w Wielkiej Brytanii nie podejmie decyzji o zakupie bryłki.

Odkryty samorodek jest warty krocie, dlatego może trafić do rodziny królewskiej. (Fot. Getty Images)

Problemem jest waga i duża wartość bryłki. Oficjalne przepisy wskazują, że w przypadku tak cennego znaleziska, jego właścicielem automatycznie staje się królowa Elżbieta II.

Według specjalistów, znaleziony samorodek jest największym tego typu kawałkiem złota odnalezionym na terenie Zjednoczonego Królestwa.

Czytaj więcej:

Złodzieje ukradli złoty sedes z pałacu, w którym urodził się Churchill

Coraz mniej gotówki w UK. Royal Mint stawia na biżuterię

  Komentarze
  • Eko
   3 grudnia 2019, 17:31

   i to jest demokracja? wolność? znalazłeś to twoje i juz, znalazłeś to milcz sprzedaj :)

  • Robert Wozniak
   4 grudnia 2019, 15:09

   Zal Was czytac ponizej, ludzie. Zycze Wam, abyscie zaczeli sie cieszyc swoim zyciem.

  • A ty co robisz
   5 grudnia 2019, 19:41

   o ile mi sie wydaje to w angli nie ma z tym problemu i jak znajdziesz skarb to poprostu prawo pierwokupu ma krolowa czu tam muzeum. Po wycenie skarbu przez specjalistow i kupnie np przez muzeum. Kwota za jaka zostal kupiony skarb jest dzielona miedzy wlasciciela ziemi a znalazce skarbu i tyle na temat.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 30.03.2020
  GBP 5.070 złEUR 4.540 złUSD 4.093 złCHF 4.284 zł

  Sport


  Reklama