Menu

Szkoci wolą niepodległość od Brexitu bez porozumienia

Szkoci wolą niepodległość od Brexitu bez porozumienia
Szkotom bliżej do niepodległości i Unii niż do UK po Brexicie? (Fot. Getty Images)
Większość Szkotów woli niezależność od Wielkiej Brytanii niż rzeczywistość po Brexicie bez porozumienia - wynika z najnowszego sondażu przygotowanego na zlecenie gazety 'The Sunday Times' oraz radia LBC.
Reklama

W badaniu firmy "The Panalbase” przeprowadzonym wśród 1 028 dorosłych Szkotów, 59% osób uznało, że niepodległość Szkocji byłaby lepsza niż Brexit bez porozumienia. Przeciwnego zdania było 41% mieszkańców północnego regionu Wielkiej Brytanii.

Ponad połowa (53%) pytanych stwierdziła też, że niepodległość Szkocji przyniosłaby krajowi więcej korzyści niż "miękki” Brexit.

"Szkoci wciąż wahają się w kwestii głosowania za oderwaniem od Zjednoczonego Królestwa. Choć w najnowszym sondażu poparcie dla te idei jest największe od dwóch lat (47%) - 53% wciąż chce, aby Szkocja pozostała w Wielkiej Brytanii” – przekazuje gazeta "The Sunday Times”. 

Większość Szkotów głosowało przeciwko Brexitowi. (Fot. Getty Images)

Badanie pokazało, że ponad połowa Szkotów (51%) poparłaby nowe wybory powszechne, gdyby premier nie zdołała uzyskać większości parlamentarnej w jutrzejszym głosowaniu w sprawie umowy brexitowej.

Gdyby do wyborów powszechnych w UK doszło, najwięcej Szkotów poparłoby SNP (37%,).

W Szkocji zdecydowana większość wyborców w referendum dotyczącym opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię opowiedziała się przeciwko Brexitowi. Za pozostaniem w UE zagłosowało 62% osób - od tego czasu zwolenników pozostania tylko przybyło.

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 22.01.2020
  GBP 4.989 złEUR 4.237 złUSD 3.820 złCHF 3.933 zł

  Sport


  Reklama