Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Szef brytyjskiego MSZ: Putin może wykorzystać rozmowy pokojowe do odbudowy wojsk

Szef brytyjskiego MSZ: Putin może wykorzystać rozmowy pokojowe do odbudowy wojsk
Widząc dotychczasowe działania Putina, należy być ostrożnym jeśli chodzi o rozmowy pokojowe. (Fot. ALEXANDER SHCHERBAK/SPUTNIK/AFP via Getty Images)
Rozmowy pokojowe z Rosją, w czasie których rosyjscy żołnierze będą nadal na Ukrainie, mogą być wykorzystane przez Władimira Putina do odbudowy wojsk - ostrzegł brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverly w opublikowanym wczraj wywiadzie dla 'Daily Telegraph'.

Zapytany, czy uważa, że w ciągu najbliższego roku może dojść do merytorycznych rozmów pokojowych na temat wojny na Ukrainie, Cleverly odparł, że naprawdę trudno powiedzieć. "Musimy być bardzo, bardzo ostrożni, jeśli rozmowy pokojowe - i używam słowa pokojowe w cudzysłowie - są inicjowane przez Władimira Putina" - ostrzegł.

Jak wyjaśnił, istnieje ryzyko, że "zawieszenie broni w rzeczywistości wykorzystane będzie przez Putina po prostu do szkolenia kolejnych wojsk i do produkcji większej ilości amunicji, do odbudowy jego uszkodzonych sił zbrojnych i do ponownego uzbrojenia sił zbrojnych".

"Wtedy wszystko, co się stanie, to to, że zobaczymy dokładnie te (same) sceny ponownie, ale za - nie wiem - może sześć, 12 czy 18 miesięcy" - mówił Cleverly.

"Rozwiązanie tego musi być trwałe, musi być znaczące, musi być prawdziwe. To, na co musimy uważać, to pauza wykorzystywana przez Rosję jako jedynie sposób na zapewnienie, że kolejna faza jej agresji będzie bardziej skuteczna niż ta obecna" - dodał.

"I spójrzmy, Władimir Putin ma to w zwyczaju. Gruzja to miał być jednorazowy przypadek, prawda? Krym to miał być jednorazowy przypadek, prawda? Wschodnia Ukraina - to miała być jednorazowa akcja. A w rzeczywistości, jak widzimy, to wszystko było krokiem w kierunku tej najnowszej fali agresji" - przypomniał szef brytyjskiej dyplomacji.

Jak zauważa "Daily Telegraph", stanowcza ostrożność Cleverly'ego kontrastuje z bardziej optymistyczną retoryką prezydenta Francji Emmanuela Macrona, ganiącego w tym tygodniu tych, którzy mówią, że wycofanie przez Putina wojsk powinno być warunkiem wstępnym rozmów.

Również prezydent USA Joe Biden, który gościł Macrona w Waszyngtonie, zaznaczył, że będzie rozmawiał z Putinem, jeśli ten zgodzi się wycofać wszystkie wojska, a nie - że dopiero, gdy wycofanie się zakończy.

Czytaj więcej:

Rosyjskie media: Służba ochrony Putina obawia się wykorzystania hipnozy przy próbie zamachu

Unia Europejska uznała Rosję za państwo sponsorujące terroryzm

"Dziennik Gazeta Prawna": Wojenny kryzys w Rosji nabiera rozpędu

Pierwsza dama Ukrainy w Londynie: "Potrzebujemy zwycięstwa, ale też ukarania winnych"

"Bild": Wobec dużych strat na Ukrainie Putin werbuje przestępców w Afryce

Źródła rosyjskie: "Putin miał wypadek we własnej rezydencji"

  Komentarze
  • Drakus
   4 grudnia 2022, 20:04

   Putin to zawodowy morderca i wykorzysta na pewno każdą sytuację dla własnej korzyści. Rozmawiać z Rosją to można gdy się podda. Inteligentni ludzie na szczeblu państwowym czy Europejskim powinni być świadomi tego że Rosja na skutek przegranej musi przejść wewnętrzne zmiany inaczej znowu wojna powróci. Wszystkie państwa rozumiejące że Putin to zbrodniarz i terrorysta powinny go zniszczyć współpracując w tym celu.

  Dodaj komentarz
  Kurs NBP z dnia 27.01.2023
  GBP 5.3505 złEUR 4.7076 złUSD 4.3252 złCHF 4.6961 zł

  Sport