Menu

Szef brytyjskiego MSW zapowiada zaostrzenie walki z ekstremizmem

Szef brytyjskiego MSW zapowiada zaostrzenie walki z ekstremizmem
"Wiem jak to jest, gdy ktoś mówi: wracaj tam, skąd przybyłeś" - zaznaczył minister Javid. (Fot. Getty Images)
Brytyjski szef MSW Sajid Javid zapowiedział wczoraj zaostrzenie walki z ekstremizmem. Skrytykował przy okazji zwolenników prezydenta USA Donalda Trumpa za 'absolutnie nieakceptowalne' wezwania, by 'odesłać z powrotem' kongresmanki o imigranckich korzeniach.
Reklama

"To jest to, co się dzieje teraz w Stanach Zjednoczonych. Wyobraźcie sobie, gdyby ludzie mówili do mnie, że należy wysłać mnie z powrotem. Ja wiem jakbym się czuł, ale chciałbym wierzyć, że większość społeczeństwa uznałaby to za kompletnie nieakceptowalne we współczesnej demokracji liberalnej, aby doszło do takiej sytuacji i aby nie wywołało to oburzenia" - tłumaczył Javid, który urodził się w Wielkiej Brytanii, ale jego rodzice byli imigrantami z Pakistanu.

Doświadczony polityk wspominał w tym kontekście o prześladowaniach, z którymi mierzył się w młodości z powodu przynależności do mniejszości etnicznej. Nawoływał też do "kwestionowania mitów o imigracji, których ekstremiści używają w celu wywoływania podziałów".

"Pochodzę z imigranckiej rodziny i wiem, jak to jest, kiedy mówi się komuś, że ma wrócić tam, skąd przyjechał i ci ludzie nie mają chyba na myśli Rochdale" - kpił szef MSW, przywołując swoją rodzinną miejscowość.

"Każdy może sprzeciwiać się tym mitom powtarzanym przez ekstremistów. Powiedzcie swoim przyjaciołom, krzyczcie to z głębi serca: ludzie pochodzący z mniejszości nie kradną naszych miejsc pracy, nie są terrorystami, nie ma żadnego syjonistycznego spisku" - podkreślał Javid.

W swoim wystąpieniu szef MSW skrytykował także lidera opozycyjnej Partii Pracy Jeremy'ego Corbyna, wzywając go do zaostrzenia walki z antysemityzmem wśród członków jego ugrupowania.

"To musi się skończyć, bo jeśli ludzie zasiadający w parlamencie nie pokazują moralnego przywództwa w walce z ekstremizmem, to jak możemy tego oczekiwać od reszty społeczeństwa?" - pytał.

Przedstawiając strategię walki z wszelkimi przejawami ekstremizmu - prawicowego, lewicowego i religijnego - minister ujawnił, że w trakcie swojego urzędowania wydał osiem decyzji o odmowie zgody na wjazd do kraju, m.in. zwolennikowi wyższości białej rasy, czarnoskóremu narodowcowi ze Stanów Zjednoczonych i piewcom nienawiści z różnych religii.

Szef resortu spraw wewnętrznych zapowiedział, że podstawą rządowego podejścia do walki z ekstremizmem będzie kwestionowanie fałszywych narracji, wzmacnianie mechanizmów wewnątrz społeczności oraz zwalczanie przyczyn radykalizacji.

W ramach planowanych działań można będzie m.in. cofnąć zgodę na sponsorowanie wiz dla pracowników z innych krajów tym organizacjom, których działalność może być sprzeczna z brytyjskimi wartościami.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.02.2020
  GBP 5.111 złEUR 4.279 złUSD 3.962 złCHF 4.031 zł

  Sport


  Reklama