Menu

Szef WHO: Wybuch koronawirusa "bardzo poważnym zagrożeniem dla świata"

Szef WHO: Wybuch koronawirusa "bardzo poważnym zagrożeniem dla świata"
"Najważniejsza jest solidarność, solidarność i jeszcze raz solidarność". (Fot. Getty Images)
Wybuch koronawirusa w Chinach stanowi 'bardzo poważne zagrożenie dla reszty świata' - ocenił wczoraj dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, inaugurując dwudniowe spotkanie w Genewie na temat leków i szczepionek.
Reklama

Dwudniowe spotkanie w Genewie z udziałem ponad 400 naukowców i przedstawicieli państw ma na celu przyspieszenie opracowywania leków, diagnostyki i szczepionek przeciwko koronawirusowi podobnemu do wirusa grypy w obliczu rosnących obaw o jego zdolność do rozprzestrzeniania się - podaje agencja Reutera.

Do tej pory w Chinach zanotowano 42 708 potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem, w tym 1 017 przypadków śmiertelnych.

"W 99 proc. przypadków w Chinach sytuacja jest wciąż bardzo niebezpieczna dla tego kraju, ale stanowi również zagrożenie dla reszty świata" - ocenił szef WHO. "Mamy nadzieję, że jednym z rezultatów tego spotkania będzie uzgodniona mapa drogowa badań, wokół której badacze i darczyńcy będą się koncentrować" - wskazał Tedros.

"Najważniejsza jest solidarność, solidarność i jeszcze raz solidarność. Ma to szczególne znaczenie w odniesieniu do dzielenia się próbkami i informacjami o sekwencjach zakażeń" - zaznaczył Tedros. Jak dodał, żeby pokonać epidemię, "potrzebne jest otwarte i sprawiedliwe dzielenie się danymi, zgodnie z zasadami uczciwości i sprawiedliwości".

Dr Mike Ryan, czołowy ekspert WHO ds. sytuacji nadzwyczajnych, ocenił w rozmowie z dziennikarzami, że genewskie spotkanie to "inicjatywa mająca na celu scentralizowanie naszej wiedzy" oraz określenie luk w tej wiedzy i wygenerowanie danych dla pilnie potrzebnych interwencji medycznych.

"To nie jest po prostu dyskurs naukowy, istnieją duże problemy związane ze sposobem zarządzania całym tym procesem" - zaznaczył Ryan, cytowany przez Reutera. Podkreślił, że należy "zapewnić równy dostęp" do wszelkich materiałów pochodzących z badań i zatwierdzonych przez organy regulacyjne. "Zebranie wszystkich razem, jak sądzę, przyniesie postęp pod względem spójności i ustalania priorytetów" - dodał.

Do tej pory w Chinach zanotowano 42 708 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. (Fot. Getty Images)

Tedros odniósł się do "pewnych przypadków przekazywania koronawirusa z człowieka na człowieka u osób, które nie podróżowały do Chin". Powołał się przy tym na przypadki zakażeń, do których doszło w tym tygodniu we Francji i Wielkiej Brytanii. U pięciu obywateli brytyjskich zdiagnozowano koronawirusa po pobycie we Francji w tym samym domku na wyjeździe narciarskim z osobą, która wcześniej była w Singapurze.

"Wykrycie tej niewielkiej liczby przypadków może być iskrą, z której wybuchnie większy pożar. Ale na razie jest to tylko iskra. Naszym celem pozostaje powstrzymanie (epidemii koronawirusa)" - zaznaczył szef WHO. 

Czytaj więcej:

Lotnisko Chopina stosuje światowe zalecenia ws. koronawirusa

Co czwarty przypadek zakażenia wirusem Wuhan "jest poważny"

Koronawirus zabił lekarza, który jako pierwszy ostrzegał przed epidemią

Brighton: Koronawirus wykryty u pracownika przychodni, placówkę zamknięto

Wyzdrowiał Brytyjczyk, który zaraził się koronawirusem w Singapurze

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 28.09.2020
  GBP 5.012 złEUR 4.550 złUSD 3.908 złCHF 4.216 zł

  Sport


  Sport

  Reklama