Menu

Szef WHO: Być może nigdy nie będzie cudownego środka na koronawirusa

Szef WHO: Być może nigdy nie będzie cudownego środka na koronawirusa
Czy uda się opracować skuteczny lek na koronawirusa? (Fot. Getty Images)
Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) stwierdził wczoraj, że powstanie skutecznej szczepionki lub innego środka, który wyeliminuje koronawirusa nie jest pewne. Wezwał kraje do rygorystycznego trzymania się zasad sanitarnych.
Reklama

"Nie ma w tej chwili żadnej srebrnej kuli na koronawirusa i może jej nigdy nie być" - stwierdził szef WHO Tedros Adhanom podczas wirtualnej konferencji prasowej w siedzibie organizacji Genewie. Jak dodał, choć w trzeciej i ostatniej fazie badań klinicznych jest już kilka potencjalnych szczepionek, a dotychczasowe wyniki badań są obiecujące, nie daje to gwarancji, że wszystkie te wysiłki nie pójdą na marne.

"Dlatego nadal musimy robić wszystko naraz: utrzymywać fizyczny dystans, cały czas myć ręce, nosić maseczki i być czujnym" - ocenił Etiopczyk.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy, szef WHO poradził m.in. karmiącym matkom zakażonym koronawirusem, by nie rezygnowały z karmienia dzieci piersią, bo jego zalety znacząco przewyższają ryzyko infekcji. Tedros stwierdził również, że wysłany do Chin zespół badaczy WHO przygotował grunt pod planowane dochodzenie w sprawie pochodzenia koronawirusa.

Podczas konferencji czołowi eksperci WHO komentowali też sytuację w najbardziej dotkniętych wirusem krajach: Indiach, Brazylii i USA. Dyrektor WHO ds. sytuacji kryzysowych Mike Ryan wyraził zaniepokojenie, że w Indiach koronawirus zaczął pojawiać się także na terenach wiejskich, gdzie infrastruktura i możliwości leczenia są gorsze. Jak dodał, zduszenie niekontrolowanej transmisji wirusa będzie wymagać wiele wysiłku i może zająć długi czas.

Dyrektor techniczny WHO Maria van Kerkhove stwierdziła jednak, że odwrócenie sytuacji, nawet tak złej, jaka panuje w USA, jest możliwe.

"Widzieliśmy to w innych krajach, którym udało się skontrolować transmisję wirusa. Aby to zrobić potrzebne jest jednak całościowe podejście i ścisłe trzymanie się zasad, dlatego apeluję do przyjaciół w USA, aby robili wszystko co w ich mocy, by tak się stało" - stwierdziła ekspertka.

Czytaj więcej:

WHO: Pandemia koronawirusa najgorszym kryzysem zdrowotnym w historii

Szczepionka na Covid-19 "może nie być szeroko dostępna do połowy 2021 r."

  Komentarze
  • XXX
   5 sierpnia, 09:12

   Ludzie sami się uodpornią.

  • Kasia
   5 sierpnia, 09:16

   chyba wszyscy o tym w glebi wiedzielismy. Szum wokol badan nad lekiem czy szczepionka pomagal naukowcom uzyskac srodki ale wcale nie oznacza to ze one kiedykolwiek zostana opracowane.
   Jak na grype, szczepionka o 30-45% skutecznosci (w UK). Czy wszystkie te vomit bugs rotawirusy.

  • Mohikanin
   5 sierpnia, 09:56

   Nie dajmy się zwieść,te miliony szczepionek co już produkują to na co?? Naziści też gładzikiem po głowie i dawali cukierka zanim strzelali w łeb,również puszczali muzyczkę jak przyjeżdżały transporty do Oświęcimia i miał być tylko prysznic po podróży.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 25.09.2020
  GBP 4.980 złEUR 4.548 złUSD 3.902 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama