Menu

Szachy na igrzyskach?

Szachy na igrzyskach?
Czy szachy będą dyscypliną igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 roku? (Fot. Getty Images)
Międzynarodowa Federacja Szachowa (FIDE) rozpoczęła kampanię, której celem jest wprowadzenie tej dyscypliny do programu igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 r. Jako miejsce inauguracji projektu wybrano właśnie stolicę Francji. W szachy na całym świecie gra 600 mln ludzi.
Reklama

FIDE skupia 189 federacji narodowych. We Francji 67 procent rywalizujących na szachownicy stanowią zawodniczki i zawodnicy poniżej 18 roku życia, stąd pomysł na rozpoczęcie promocji lobbowania na rzecz włączenia tej dyscypliny do programu letniej olimpiady nad Sekwaną.

Nowy prezydent FIDE Rosjanin Arkady Dworkowicz i szef francuskiej federacji szachowej Bachar Kouatly są zdeterminowani, by w programie paryskich igrzysk znalazła się rywalizacja w szachach szybkich i błyskawicznych, których telewizyjne i internetowe transmisje cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

Jeśli projekt ten doczekałby się realizacji, gospodarze igrzysk mogliby liczyć na czołowego szachistę francuskiego Maxime'a Vachiera-Lagrave, który w światowym rankingu FIDE w grze błyskawicznej jest notowany na drugim miejscu w świecie (2 933), za mistrzem globu Norwegiem Magnusem Carlsenem (2 954).

Siódme miejsce w klasyfikacji blitza zajmuje 20-letni polski arcymistrz Jan Krzysztof Duda (2 818), aktualny wicemistrz świata w tej odmianie królewskiej gry.

  Komentarze
  • Szachista
   15 lutego, 02:39

   Świetnie. Czas najwyższy by szachy znalazły się na Olimpiadzie.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 10.12.2019
  GBP 5.095 złEUR 4.288 złUSD 3.871 złCHF 3.925 zł

  Sport


  Reklama