Menu

Święto polskiego kina w Dublinie: 13. festiwal Kinopolis

Święto polskiego kina w Dublinie: 13. festiwal Kinopolis
Kadr z filmu "Jak pies z kotem" Janusza Kondratiuka. W jednej z głównych ról wystapił Robert Więckiewicz. (Fot. Materiały prasowe)
Olgierd Łukaszewicz i Małgorzata Szumowska będą gośćmi rozpoczynającego się dziś 13. Festiwal Filmu Polskiego Kinopolis. Wydarzenie zainauguruje projekcja filmu 'Jak pies z kotem' w reżyserii Janusza Kondratiuka.
Reklama

“W ostatnich latach powiązania Irlandii z Polską stały się mocne jak nigdy przedtem. Mamy polskich kolegów, współlokatorów, przyjaciół, czy rodzinę, która stała się integralną częścią irlandzkiego społeczeństwa. Podczas gdy irlandzkie kino jest relatywnie młode, to kinematografia nad Wisłą ma silną pozycję od dekad. Wydała ona jednych z najgłośniejszych w świecie mistrzów kina jak Andrzej Wajda czy Krzysztof Kieślowski” - tłumaczy Kevin Coyne z Irish Film Institute.

Kinopolis oferuje Polakom na Zielonej Wyspie kontakt z aktualnymi wydarzeniami kulturalnymi w kraju oraz okazję do zacieśnienia relacji z autochtonami. Zdaniem organizatorów, choć na początku festiwal trafiał głównie do wyrafinowanych odbiorców, to z czasem pomógł zainteresować lokalnych mieszkańców polskim kinem.

“Widać to choćby po ogromnym sukcesie Kleru Wojciecha Smarzowskiego czy Zimnej wojny Pawła Pawlikowskiego, która jest wyświetlana w IFI już od 14 tygodni” - przekazał Coyne.

Podczas tegorocznego wydarzenia, które potrwa do 9 grudnia, jak zwykle zaprezentowane zostaną najciekawsze propozycje z ostatniego roku – od “Eteru” Krzysztofa Zanussiego po “Twarz” Małgorzaty Szumowskiej. Nie zabraknie także komedii – “Atak Paniki” i “Juliusz”.

Wideo promujące festiwal można znaleźć TUTAJ.

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 03.04.2020
  GBP 5.216 złEUR 4.579 złUSD 4.240 złCHF 4.340 zł

  Sport


  Reklama