Światowa premiera anglojęzycznej wersji "Listy Ładosia" w Londynie

Wydana przez Instytut Pileckiego książka dokumentuje nazwiska ponad 3 250 osób, którym w okresie II wojny światowej polscy dyplomaci z poselstwa RP w Bernie wystawiali fałszywe paszporty latynoamerykańskie, co zwiększyło szansę Żydów w Europie na przeżycie Holokaustu. Publikacja jest efektem badań zainicjowanych i nadzorowanych przez Ambasadora RP w Szwajcarii Jakuba Kumocha.
Lista została zaprezentowana podczas wydarzenia poświęconego historii matki, babci i cioć Daniela Finkelsteina, znanego brytyjskiego publicysty, lorda oraz wnuka założyciela Wiener Library, Alfreda Wienera, które otrzymały paszport Paragwaju. Podczas wydarzenia Finkelstein opowiedział ich historię, podkreślając, że paszport Paragwaju bez wątpienia ocalił życie jego matki i cioć.
W swoich przemówieniach współautorzy "Listy Ładosia", ambasador Kumoch i Monika Maniewska z Instytutu Pileckiego, zaprezentowali działania grupy Ładosia, ich efekty i dowody na nie odnalezione w archiwach, które doprowadziły do publikacji listy.
"I am 100 % sure that the passport saved the life of my mother." – Lord Finkelstein @Dannythefink during the premiere of the English edition of The #ŁadośList.
— Instytut Pileckiego (@InstPileckiego) February 26, 2020
Present at the premiere were also Prof. @ArkadyRzegocki, Prof. Bob Moore, Prof. Antony Polonsky, and @Roger_Moorhouse. pic.twitter.com/omVKc9bxxy
Z prelekcją nt. działań ratujących Żydów w innych krajach wystąpił również wybitny brytyjski profesor historii XX-wiecznej Europy Bob Moore z Uniwersytetu w Sheffield.
Wśród gości na wydarzeniu znaleźli się m.in. Ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki, historycy, eksperci ds. holokaustu i relacji polsko-żydowskich oraz przedstawiciele społeczności żydowskiej w Wielkiej Brytanii.
Wydarzenie było efektem reakcji ambasadora Kumocha i dyrektora Wiener Library Toby’iego Simpsona na wpis-wątek Finkelsteina na Twitterze o losach jego rodziny, która trafiła do obozu Bergen-Belsen, i o tym, jak, dzięki posiadaniu paszportu Paragwaju, jego matka i ciocie zostały ocalone z obozu w ramach wymiany więźniów.