Menu

Świat rezygnuje z Zooma, który "króluje" w polskich szkołach

Świat rezygnuje z Zooma, który "króluje" w polskich szkołach
Popyt na aplikację Zoom wystrzelił wraz z pandemią koronawirusa. (Fot. Getty Images)
Kolejne kraje, firmy i instytucje za granicą zakazują stosowania kontrowersyjnej aplikacji do wideokonferencji - Zooma. Chodzi o względy bezpieczeństwa. Mimo to aplikacja 'króluje' w polskich szkołach - pisze dzisiejsza 'Rzeczpospolita'.
Reklama

Problem z ochroną danych użytkowników, włamania na telekonferencje, emisja obscenicznych treści to - jak wskazuje gazeta - wierzchołek góry lodowej problemów, z którymi zmaga się dziś jedno z najbardziej popularnych rozwiązań do zdalnej pracy i nauki. "Nie bez powodu firma Zoom Video Communiactions (ZVC) jest pod ostrzałem" - ocenia "Rz".

"Rzeczpospolita" informuje, że Ministerstwo Edukacji Narodowej nie zamierza jednak ani zakazywać, ani rekomendować szkołom wycofania się z tej aplikacji.

Gazeta przypomina, że popyt na aplikację Zoom wystrzelił wraz z pandemią koronawirusa. Na narzędzie do prowadzenia wideokonferencji, również dostępne bezpłatnie, rzuciły się firmy, które chciały mieć kontakt z pracownikami, a także szkoły, w celu prowadzenia zdalnej nauki.

Bezpieczeństwo aplikacji okazało się kompletną porażką. (Fot. Getty Images)

Notowany na nowojorskiej giełdzie producent zwiększył swoją wartość w ledwie trzy miesiące br. o ponad 100 proc. Jeszcze w grudniu kapitalizacja ZVC sięgała 15 mld dol., a z platformy korzystało 10 mln klientów. Dziś wycena to już ok. 35 mld dol., a liczba użytkowników - ponad 200 mln.

"Rz" podnosi, że firma nie była jednak przygotowana na taki boom: bezpieczeństwo aplikacji okazało się kompletną porażką. Mnożą się mniej lub bardziej poważne incydenty (smaczku dodaje fakt, iż ruch sieciowy konferencji Zoom przechodzi przez Chiny). W konsekwencji - jak zauważa gazeta - równie szybko użytkownicy zaczynają rezygnować z tego narzędzia. 

Czytaj więcej:

Książę Karol nagrał wiadomość do Brytyjczyków

Spiker Izby Gmin podał szczegóły "wirtualnego" parlamentu

Banksy też pracuje z domu. Pokazał nową pracę

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 07.08.2020
  GBP 4.888 złEUR 4.414 złUSD 3.730 złCHF 4.086 zł

  Sport


  Sport

  Reklama