Menu

Suplementy diety odchudzone z witamin. "Są bezużyteczne"

Suplementy diety odchudzone z witamin. "Są bezużyteczne"
Przebadano 50 najbardziej popularnych wyrobów sprzedawanych w aptekach. (Fot. Getty Images)
Jedna czwarta suplementów diety ma skład niezgodny z deklaracjami producentów - wynika z badań Narodowego Instytutu Leków. W efekcie są w zasadzie bezużyteczne - informuje 'Dziennik Gazeta Prawna'.
Reklama

Narodowy Instytut Leków dokładnie przeanalizował 50 najbardziej popularnych wyrobów sprzedawanych w aptekach.

"W żadnym z nich nie wykryto zanieczyszczeń czy związków szkodliwych, za to poważnym problemem okazał się deficyt lub wręcz brak deklarowanych na opakowaniach witamin czy składników roślinnych" -czytamy w "DGP".

Przykładowo w preparacie zawierającym ostryż długi, który reklamowany jest jako remedium na przypadłości wątrobowe, było zaledwie 3 proc. wyciągu z tej rośliny. Z kolei preparaty polecane w walce z objawami menopauzy zawierały zaledwie 18 proc. deklarowanej przez producenta dawki izoflawonów soi czy 38 proc. izoflawonów koniczyny czerwonej.

Lepiej wypadła witamina D, choć i tak było jej mniej - 80 proc. tego, co deklarował producent preparatu. (Fot. Getty Images)

Według gazety, w przypadku niektórych suplementów zawierających witaminy B2 i B6 ich rzeczywista zawartość w produkcie wynosiła zaledwie ok. 30 proc. tego, co przeczytać można było w ulotce.

"Lepiej wypadła witamina D, choć i tak było jej mniej - 80 proc. tego, co deklarował producent preparatu. Ze składnikami mineralnymi, takimi jak żelazo, magnez czy wapń, problemów nie ma" - pisze dziennik.

"DGP" podaje, że z analizy rynku przeprowadzonej przez firmę Iqvia wynika, iż Polacy od stycznia do listopada zeszłego roku wydali na suplementy niemal 3,4 mld zł - o 200 mln zł więcej niż rok wcześniej. NIL produkty do analizy wybrał z listy stu najpopularniejszych tego typu preparatów na rynku. Pracownicy instytutu kupili je bezpośrednio w aptekach.

Czytaj więcej:

Mieszkańcom Wysp brakuje witaminy D

Polskie dzieci jedzą za mało warzyw i owoców

Brytyjski nastolatek stracił wzrok przez "śmieciowe jedzenie"

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 03.04.2020
  GBP 5.216 złEUR 4.579 złUSD 4.240 złCHF 4.340 zł

  Sport


  Reklama