Menu

Sukces Borisa Johnsona. Izba Gmin poparła program legislacyjny rządu

Sukces Borisa Johnsona. Izba Gmin poparła program legislacyjny rządu
Za przyjęciem programu głosowało 310 posłów, przeciwnych było 294. (Fot. Getty Images)
Brytyjska Izba Gmin przyjęła wczoraj po południu program legislacyjny rządu Borisa Johnsona na obecną sesję parlamentu. Został on przedstawiony 14 października br. w mowie tronowej królowej Elżbiety II.
Reklama

Za przyjęciem programu głosowało 310 posłów, przeciwnych było 294. Taki wynik głosowania jest sporym sukcesem Johnsona, który stoi na czele rządu mniejszościowego i dotychczas przegrał większość parlamentarnych głosowań.

W czasie rozpoczętej 14 października nowej sesji parlamentu gabinet Johnsona zamierza przedłożyć 22 nowe projekty ustaw plus cztery, nad którymi prace zaczęły się podczas poprzedniej sesji.

Siedem z tych ustaw ma dotyczyć spraw związanych z wyjściem kraju z Unii Europejskiej, kolejne siedem - walki z przestępczością, a dalsze m.in. opieki zdrowotnej, ochrony środowiska i rynku usług kolejowych.

Program rządu został przedstawiony w ub. tygodniu w mowie tronowej Elżbiety II. (Fot. Getty Images)

Jednak wątpliwe jest, czy te projekty ustaw w ogóle trafią pod obrady Izby Gmin. Tuż przed głosowaniem nad programem zawartym w mowie tronowej Johnson poinformował, że zaproponuje przeprowadzenie przedterminowych wyborów parlamentarnych 12 grudnia, co oznaczałoby, że jeśli posłowie poprą ten wniosek, obecna sesja się zakończy.

Jeśli natomiast nie zgodzą się na wcześniejsze wybory - do czego potrzeba poparcia dwóch trzecich głosów - rząd nie mając większości w Izbie Gmin i tak będzie miał bardzo duży problem z przeforsowaniem tych projektów ustaw.

Czytaj więcej:

Mowa tronowa Elżbiety II: Koniec swobody przepływu osób i walka z przestępczością

Brytyjski rząd nie planuje na przyszły tydzień prac nad ustawą ws. Brexitu

Brexit: Johnson proponuje przedterminowe wybory 12 grudnia

  Komentarze
  • Ryju
   25 października 2019, 10:51

   Będą nowe ustawy walki z przestępczością? O to się "ucieszą" nasi rodacy, którzy z trwoga zauważyli ,że aplikacja settled pyta o karalność kandydata na osiedleńcza.

  • Paw
   25 października 2019, 13:11

   Jak dla mnie to Ci konserwatyści to są nieodpowiedzialni , biznes buduje się długoterminowo , po za tym Unia to wspólny rynek pracy . To że mają dziurę budżetowo to jest ich nie umiejętne zarządzanie .

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 27.01.2020
  GBP 5.071 złEUR 4.268 złUSD 3.873 złCHF 3.991 zł

  Sport


  Reklama