Menu

Sturgeon: Szkocja musi wybrać własną drogę

Sturgeon: Szkocja musi wybrać własną drogę
"Ostatnie trzy lata pokazały ponad wszelką wątpliwość, że dla Szkocji system Westminsteru jest popsuty". (Fot. Getty Images)
Brytyjski system parlamentarny jest popsuty i w rezultacie Szkocja musi dokonać własnego wyboru swej przyszłości - oświadczyła dzisiaj przewodnicząca Szkockiej Partii Narodowej (SNP) i szefowa autonomicznego rządu Szkocji Nicola Sturgeon.
Reklama

"Ostatnie trzy lata pokazały ponad wszelką wątpliwość, że dla Szkocji system Westminsteru jest popsuty" - oświadczyła Sturgeon na wiosennej konferencji swojej partii w Edynburgu.

"Naszym zadaniem jest uzyskanie poparcia dla niepodległości i dopilnowanie, by żaden westminsterski rząd nigdy nie mógł stanąć na drodze Szkocji do prawa wyboru" - podkreśliła.

Sondaż YouGov, którego wyniki opublikowano wczoraj pokazał, że poparcie dla niepodległości Szkocji wzrosło do najwyższego poziomu w ostatnich czterech latach, głównie za sprawą wyborców, którzy opowiadają się za pozostaniem w Unii Europejskiej.

Poparcie dla secesji Szkocji wyraziło w tym sondażu 49 proc. ankietowanych; w analogicznym sondażu YouGov dla gazety "The Times" w czerwcu 2018 roku było to 45 proc.

W referendum z 2014 roku 55 proc. Szkotów wypowiedziało się przeciwko niepodległości. W 2016 roku Brytyjczycy w referendum poparli wyjście Zjednoczonego Królestwa z UE, ale w Szkocji i w Irlandii Północnej większość opowiedziała się za pozostaniem w Unii Europejskiej.

Sturgeon wezwała w środę do przeprowadzenia ponownego referendum w sprawie niepodległości Szkocji przed upływem obecnej kadencji szkockiego parlamentu w maju 2021 roku.

Oceniła, że wyborcy powinni mieć "wybór między Brexitem a przyszłością Szkocji jako niezależnego, europejskiego kraju", wskazując m.in. na to, że niepodległa Szkocja mogłaby być członkiem UE.

Sondaż YouGov pokazał jednak, że 53 proc. Szkotów uważa, iż kolejnego referendum niepodległościowego nie powinno się organizować w ciągu najbliższych pięciu lat.

  Komentarze
  • Obserwator
   28 kwietnia 2019, 21:50

   Tak coś sobie myślę, że anglia nie pozwoli na secesję Szkocji Irlandii Północnej. I będzie na wyspach nieciekawie.

  • Marian Wąsowski
   29 kwietnia 2019, 08:46

   Będzie jak było , zapomnijcie o Brexicie

  • Drakus
   29 kwietnia 2019, 20:36

   Mi bardzo podoba się gdy ta pani przemawia. Kobieta się stara i ma ciekawy wybór pomiędzy niepodległą Szkocją państwem UE, a pozostaniem z Wielką Brytanią i wspólnego jej opuszczenia. Samo takie mówienie o szukaniu własnej drogi powinno mieć ogromny wpływ na Brytyjczyków w sprawie drugiego referendum. Chyba że nie zależy im na posiadaniu bliskich przyjaciół. Skoro większość Szkotów głosowała za pozostaniem w UE to Brytyjczycy też powinni poważnie wziąć to pod uwagę i uszanować dając możliwość do ostatecznej wypowiedzi w tej sprawie wszystkim obywatelom, a to ważna sprawa.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 28.02.2020
  GBP 5.066 złEUR 4.335 złUSD 3.925 złCHF 4.073 zł

  Sport


  Reklama