Menu

Średnia długość życia w UK "stanęła w miejscu"

Średnia długość życia w UK "stanęła w miejscu"
Stan brytyjskiej służby zdrowia utrzymuje się na tym samym poziomie. (Fot. Getty Images)
Oczekiwana długość życia w Wielkiej Brytanii 'zatrzymała się' w ostatnich 10 latach - alarmuje prof. Michael Marmot. Zdaniem eksperta, 'ograniczenie wydatków publicznych doprowadziło do problemów w służbie zdrowia i systemie sprawiedliwości'.
Reklama

Nowy raport autorstwa prof. Michaela Marmota pt. "Health Equity In England: The Marmot Review 10 Years On" zwraca uwagę, że w kraju pogłębiają się nierówności społeczne, a ostatnie 10 lat to "stracona dekada".

Ekspert przytoczył dane, z których wynika, że średnia długość życia mężczyzn w ostatnich 10 latach wzrosła o 6 miesięcy, a w przypadku kobiet o 4 miesiące. W raporcie wskazano, że zanim wprowadzono politykę oszczędności, oczekiwana długość życia wzrastała o rok co 4 lata. 

"Anglia bezpowrotnie straciła dekadę. Jeśli służba zdrowia przestała się poprawiać, oznacza to, że również społeczeństwo stanęło w miejscu, a to z kolei sprawiło, iż nierówności się pogłębiły. Jeśli stracimy kolejną dekadę, różnice będą się pogłębiać, a wzrost długości życia całkowicie się zatrzyma" - ostrzega prof. Michael Marmot.

Ekspert zaapelował, aby zlikwidować słabo płatne stanowiska pracy. (Fot. Getty Images)

Raport szacuje, że pogłębiające się nierówności kosztują NHS 82 mld funtów rocznie. Realna cena, jaką płaci społeczeństwo, ma być jeszcze wyższa, bo należy uwzględnić w niej m.in. utracone podatki czy wyższe świadczenia socjalne. 

W podsumowaniu badacz zaapelował do rządu, aby ograniczyć skalę ubóstwa, zmniejszyć liczbę niskopłatnych miejsc pracy, a także upewnić się, że płaca minimalna pozwoli na zapewnienie ludziom "niezbędnego minimum do życia". Ekspert dodał również, aby zwiększyć inwestycje w ubogie regiony Wielkiej Brytanii, które odstają od reszty kraju.

Czytaj więcej:

Ponad 5 mln mieszkańców UK z "głodową" stawką godzinową

W UK prawie 3 miliony dzieci żyją w biedzie

Eksperci: Jeśli wygra partia Johnsona, pogłębi się ubóstwo dzieci

  Komentarze
  • Prince Polo
   26 lutego, 17:54

   jak to??? przecież brexit miał im wydłużyć życie???

  • AndreEvesham
   26 lutego, 23:42

   Teraz spia w namiocie po Brexicie w Evesham ale jest Mason Brexitowiec konserwatysta Torysow popuera .ON ma sklep z materacami na High street i smieje sie z Polakow, ze chodza w dresach jak dziady.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 30.03.2020
  GBP 5.070 złEUR 4.540 złUSD 4.093 złCHF 4.284 zł

  Sport


  Reklama