Menu

Sondaż: Torysi z przewagą 16 pkt proc. nad laburzystami

Sondaż: Torysi z przewagą 16 pkt proc. nad laburzystami
Torysi mają wciąż spore poparcie w społeczeństwie - wynika z sondażu. Na zdj. plakietki rozdawane podczas zjazdu SNP - Szkockiej Partii Narodowej. (Fot. Getty Images)
Dwa dni przed głosowaniem brytyjskiego parlamentu ws. ewentualnego rozpisania przedterminowych wyborów parlamentarnych Partia Konserwatywna premiera Borisa Johnsona może liczyć na 16 pkt proc. głosów więcej niż opozycyjna Partia Pracy - wynika z sondażu firmy Opinium.
Reklama

Zgodnie z badaniem, popularność torysów wzrosła od ostatniego sondażu (sprzed ośmiu dni) o 3 pkt proc., do 40 proc., podczas gdy laburzyści mogą niezmiennie liczyć na 24 proc. poparcia.

Proeuropejscy Liberalni Demokraci plasują się na trzecim miejscu z 15 proc. głosów, a eurosceptyczna Partia Brexitu Nigela Farage'a - która mogłaby konserwatystom odebrać część głosów zwolenników wyjścia z UE - ma 10-procentowe poparcie.

Sondaż przeprowadzono w dniach 23-25 października.

We wtorek 22 października Izba Gmin przegłosowała nowy projekt porozumienia w sprawie Brexitu, uzgodniony z UE przez Johnsona, choć nie zgodziła się na forsowaną przez rząd szybką ścieżkę legislacyjną. Oznacza to, że nie ma szans na ratyfikację porozumienia z UE przed 31 października, czyli dotychczas obowiązującym terminem Brexitu.

Johnson zapowiedział więc, że zaproponuje, by 12 grudnia odbyły się w Wielkiej Brytanii przedterminowe wybory parlamentarne. By jednak do tego doszło, potrzebna jest zgoda dwóch trzecich posłów. Johnson już dwukrotnie złożył taki wniosek, ale za każdym razem był on odrzucany przez opozycję. 

Czytaj więcej:

DUP na zjeździe potwierdza sprzeciw wobec umowy ws. Brexitu

Brexit: Johnson proponuje przedterminowe wybory 12 grudnia

Rząd UK: Przy braku zgody posłów będziemy dalej wnosić o wcześniejsze wybory

  Komentarze
  • K9
   27 października 2019, 17:55

   Dane są nie prawdziwe, Rozczarowanie będzie po wyborach.

  • Stan
   28 października 2019, 16:58

   Naucz sie pisać...

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 28.09.2020
  GBP 5.012 złEUR 4.550 złUSD 3.908 złCHF 4.216 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości