Menu

Sondaż: Szkoci jednak chcą zostać w Wielkiej Brytanii

Sondaż: Szkoci jednak chcą zostać w Wielkiej Brytanii
Najnowszy sondaż pokazuje zmianę nastawienia Szkotów do odłączenia się od Wielkiej Brytanii. (Fot. Getty Images)
Aż 60 procent Szkotów chce, aby ich kraj pozostał w Zjednoczonym Królestwie i zaledwie jedna czwarta popiera plany zwołania w niedalekiej przyszłości drugiego niepodległościowego referendum - wynika z najnowszego sondażu.
Reklama

Ankietę Survation dla grupy "Scotland in Union" przeprowadzono w 5. rocznicę niepodległościowego plebiscytu, w którym 55,3 proc. Szkotów opowiedziało się przeciw separacji z Wielką Brytanią.

Na pytanie o to, czy i kiedy powinno odbyć się kolejne referendum w sprawie niepodległości, tylko 27 procent respondentów poparło plany pierwszej minister Szkocji, Nicoli Sturgeon, aby takie głosowanie odbyło się w ciągu najbliższych 18 miesięcy.

15 procent Szkotów uważa, że ​​kolejny plebiscyt powinien zostać opóźniony do pięciu lat, podczas gdy 8 procent chce, aby został on przesunięty o 5-10 lat. 13 procent ankietowanych stwierdziło, że nie ma potrzeby organizacji drugiego referendum przez co najmniej kolejną dekadę, a 28 procent uważa, że w ogóle nie powinno się ono odbyć. 10 procent nie miało na ten temat zdania.

Nicola Sturgeon naciska na jak najszybsze przeprowadzenie kolejnego referendum. (Fot. Getty Images)

Z sondażu wynika też, że ponad jedna trzecia (36 proc.) spośród głosujących za niepodległością Szkocji w 2014 roku r. na dzień dzisiejszy chce pozostać w Wielkiej Brytanii.

Najnowszy sondaż, przeprowadzony w dniach 12-16 września, pokazuje zmianę nastawienia Szkotów do odłączenia się od Wielkiej Brytanii. Szereg wcześniejszych badań wskazywał większe poparcie dla separacji Szkocji, co miało związek z chaosem wokół Brexitu.

Pierwsza minister Szkocji zamierza złożyć przed Bożym Narodzeniem formalny wniosek do premiera Borisa Johnsona o uprawnienie do przeprowadzenia kolejnego referendum. Zdaniem Nicoli Sturgeon, scenariusz Brexitu bez umowy wzmacnia argumenty za szkocką niepodległością.

Tymczasem Boris Johnson wielokrotnie wyrażał swój sprzeciw wobec zwołania kolejnego niepodległościowego plebiscytu.

  Komentarze
  • Zdzichu
   18 września 2019, 18:44

   Uhaha propaganda!!!!! Jak wszystko. Fake all news. Bull shit!

  • Obywatel Szkocji
   18 września 2019, 21:04

   Co za beznadziejny artykuł Szkocja się odłączy bo to co się dzieje w Anglii jest nie do pojęcia co za szambo Szkoci nie są głupi mają dość bałaganu to nie pomaga w rozwoju Szkocji

  • Do Severa
   19 września 2019, 00:58

   Sever nie gadaj ze przez 14lat gadales ,ze wszystkimi szkotami (5.425 million) bo robisz z siebie posmiewisko , tak samo jak wiekszosc na tym forum , szkoci po odlaczeniu traca wszystko zostaja bez armii, pieniedzy , sluzby zdrowia, itp ale wiekszosc z was wie najlepiej po Brexicie UK bedzie biedne ale nie bardziej niz EU

  • CAT
   19 września 2019, 04:01

   A ch.j z nimi, to ich problem, niech robią co chcą. Już mnie to nie martwi....

  • Dygfe
   19 września 2019, 07:36

   To jest fałsz. Szkocja chce odejścia od uk i to bardzo. A brexit bardzo w tym pomoże.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 27.02.2020
  GBP 5.085 złEUR 4.310 złUSD 3.941 złCHF 4.055 zł

  Sport


  Reklama