Menu

Sondaż: Szefowa CDU nie nadaje się na kanclerza Niemiec

Sondaż: Szefowa CDU nie nadaje się na kanclerza Niemiec
Protegowana Angeli Merkel ma też silnych przeciwników we własnej partii. (Fot. Getty Images)
Według sondażu opublikowanego dzisiaj przez dziennik 'Bild, wyraźna większość Niemców nie chce, by szefowa CDU i minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer (AKK) została następnym kanclerzem. Protegowana Angeli Merkel ma też silnych przeciwników we własnej partii.
Reklama

Sondaż instytutu badawczego INSA pokazuje, że 63 proc. Niemców nie widzi Kramp-Karrenbauer w roli kanclerza. Tylko 11 proc. jest zdania, że jest ona odpowiednią kandydatką na ten urząd.

Nawet wyborcy chadeckich partii CDU i CSU nie dostrzegają w większości u pochodzącej z kraju Saary polityk odpowiednich cech. 56 proc. z nich jest przeciwna, by została szefową rządu RFN. Za - 20 proc.

Jak zauważa tygodnik "Der Spiegel", Annegret Kramp-Karrenbauer jest też wyjątkowo niepopularna wśród niektórych najważniejszych polityków CDU/CSU. Nikt nie atakuje jej wprost, ale pozwalają sobie na całkowicie czytelne, złośliwe aluzje.

10 września podczas uroczystości z okazji 70. rocznicy powstania frakcji CDU/CSU w Bundestagu, przewodniczący niemieckiego parlamentu Wolfgang Schaeuble w przemówieniu wspominał byłego kanclerza Helmuta Kohla. Zmarły ponad dwa lata temu polityk był przekonany, że nie można zostać kanclerzem bez doskonałej znajomości własnej frakcji w parlamencie.

"Domyślam się, pani Merkel, że nie zaprzeczyłaby mu pani" - powiedział 77-letni nestor chadeków. Angela Merkel, która od 1990 roku była posłanką, skinęła głową. Był to wyraźny przytyk pod adresem Kramp-Karrenbauer, która zasiadała w Bundestagu zaledwie przez kilka miesięcy w 1998 roku. Komentatorzy zgodnie uznali, że Schaeuble uważa AKK za nieodpowiednią osobę do sprawowania funkcji kanclerza.

AKK została szefową CDU w grudniu 2018 roku, po tym jak Merkel po rozczarowujących wynikach wyborów landowych w Bawarii i Hesji, zrezygnowała z ubiegania się o reelekcję. Była premier kraju Saary była wówczas faworytką kanclerz.

Merkel zakładała najprawdopodobniej, że w drugiej połowie kadencji Kramp-Karrenbauer zastąpi ją w Urzędzie Kanclerskim. Start w wyborach do Bundestagu w 2021 roku, jako urzędującej kanclerz, dałby jej przewagę nad konkurencją. Sprzeciwiła się jednak temu współrządząca SPD zapowiadając wyjście z koalicji. W związku z tym AKK musiała się zadowolić stanowiskiem minister obrony.

Kandydat CDU/CSU na kanclerza ma być oficjalnie wyłoniony dopiero na jesieni 2020 roku. Na razie zatem żaden z potencjalnych rywali Kramp-Karrenbauer nie ujawnia swoich ambicji. Nie jest jednak tajemnicą, że ma je m.in. minister zdrowia Jens Spahn, który ubiegał się też w 2018 roku o stanowisko szefa CDU. Obecnie jest on popierany przez Wolfganaga Schaeublego. Również Armin Laschet i premier Bawarii Markus Soeder chętnie zasiedliby w fotelu szefa rządu RFN.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 13.08.2020
  GBP 4.865 złEUR 4.401 złUSD 3.718 złCHF 4.089 zł

  Sport


  Sport

  Reklama