Menu

Sondaż: Polacy podzieleni w ocenie gospodarczej kraju

Sondaż: Polacy podzieleni w ocenie gospodarczej kraju
Jak ujawniło badanie, wiara w rozwój gospodarczy Polski różni się w zależności od wieku czy poglądów politycznych. (Fot. Getty Images)
Według sondażu IBRiS dla 'Rzeczpospolitej', Polacy obawiają się recesji i stagnacji (po ok. 27 proc.), a tylko jedna trzecia badanych wierzy, że czeka ich w 2020 r. czas prosperity i rozwoju gospodarczego. Optymistami częściej są wyborcy PiS - zauważa gazeta.
Reklama

Dziennik zwraca uwagę, że obawy o stagnację i recesję pojawiają się od pewnego czasu w wielu badaniach socjologicznych i sondażach, które analizują nastroje społeczne. Według sondażu gazety, kryzysu najbardziej obawiają się kobiety: w perspektywę rozwoju wierzy 29 proc. pań, a panów – aż 40 proc.

W czarnych barwach widzą też sytuację ludzie młodzi, którzy weszli już na rynek pracy (25-29 lat). Aż 86 proc. badanych w tej grupie wskazuje, że czeka nas stagnacja lub recesja. I tylko 12 proc. z nich wierzy w rozwój gospodarczy w roku 2020. Gazeta zauważa, że zupełnie inny nastrój wykazują najmłodsi dorośli obywatele: w przedziale 18–24 lata aż 55 proc. widzi przyszłość gospodarczą optymistycznie i liczy na rozwój.

Jeśli chodzi o zależność opinii od miejsca zamieszkania, największymi pesymistami są mieszkańcy wielkich metropolii. 78 proc z nich wskazuje, że w 2020 r. w gospodarce czekają nas zjawiska negatywne. Największa grupa osób wierzących w perspektywę rozwoju mieszka na wsi – 41 proc.

Największymi pesymistami są Polacy w grupie wiekowej, która dopiero weszła na rynek pracy. (Fot. Getty Images)

41 proc. beneficjentów 500 plus obawia się stagnacji, a 29 proc. z nich wierzy w rozwój gospodarczy. Jeśli chodzi o pytanie o recesję, odpowiedzi osób korzystających i niekorzystających z programu nie różnią się od średniej badania.

Jak donosi "Rz", wiara w lepszą przyszłość w roku 2020 zależy od poglądów politycznych. Wśród wyborców PiS, tylko 25 proc. przewiduje wystąpienie w 2020 r. recesji lub stagnacji, a 56 proc. wierzy w rozwój. Za to 86 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej spodziewa się negatywnych tendencji, a tylko 6 proc. wierzy w rozwój. Podobnie rzecz się ma z wyborcami Lewicy: 88 proc. widzi przyszły rok w czarnych barwach, a tylko 9 proc. ma nadzieję na przyspieszenie.

W artykule podkreślono, że 100 proc. pracujących na umowę o dzieło lub zlecenie wskazuje na perspektywy kryzysowe w gospodarce - w tej grupie w rozwój nie wierzy nikt.

  Komentarze
  • Daro
   2 stycznia, 08:44

   Wielbiciele PeOwskie to ludzie małej wiary , dla nich to co się dzieje w PL teraz to coś niezrozumialego co musi się skończyć źle.Nie mogą uwierzyć że Polska można zarządzać lepiej mądrzej i bez złodziejstwa, rozkładania kraju , wysprzedawania majątku którego zostało już niewiele. 2020 będzie jeszcze lepszy i wielbiciele zaczną pomału zmieniać zdanie.Wszystkiego Dobrego w Nowym Roku !!!

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 02.04.2020
  GBP 5.207 złEUR 4.577 złUSD 4.192 złCHF 4.332 zł

  Sport


  Reklama