Menu

Sondaż: Pamięć o Auschwitz jest ważna dla 94 proc. Polaków

Sondaż: Pamięć o Auschwitz jest ważna dla 94 proc. Polaków
Auschwitz jest ważnym symbolem dla większości Polaków. (Fot. Getty Images)
Pamięć o obozie Auschwitz jest osobiście ważna lub bardzo ważna dla 94 proc. Polaków - wynika z badań przeprowadzonych przez Kantar na zlecenie prof. Marka Kuci z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Reklama

"Prawie wszyscy badani – 94 proc. - zadeklarowali, że pamięć o obozie Auschwitz jest dla nich osobiście bardzo ważna lub ważna" – poinformował prof. Kucia, kierownik projektu badawczego "Auschwitz w pamięci społecznej Polaków po 75 latach.

Blisko jedna trzecia badanych - 28,7 proc., wskazała Auschwitz jako najważniejsze wydarzenie w historii Polski w czasie II wojny światowej. Podobny odsetek (29,2 proc.) określił tak samo agresję niemiecką na Polskę 1 września 1939 r.

W badaniu niestety stwierdzono także, że podstawowe fakty z dziejów obozu Auschwitz są Polakom znane niewystarczająco.

W badaniu zwrócono uwagę, że podstawowa wiedza o Auschwitz wśród Polaków jest niewielka. (Fot. Getty Images)

"Co dziesiąty spośród ogółu badanych (10 proc.), a co trzeci (32 proc.) z podających jakąkolwiek odpowiedź, podał liczbę ofiar obozu Auschwitz, którą można uznać za prawidłową, czyli mieszczącą się w przedziale od 1 mln do 1,5 mln. Oszacowana przez historyków i podawana przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau liczba ofiar to ponad 1,1 mln. Liczba ofiar widniejąca na wielojęzycznych tablicach pomnika ofiar obozu w Brzezince to 1,5 mln. Dwie trzecie (67 proc.) respondentów w ogóle nie udzieliło odpowiedzi na pytanie o liczbę ofiar Auschwitz" – podał prof. Marek Kucia.

Naukowiec wskazał, że Żydzi byli prawidłowo wymieniani najczęściej, jako największa grupa ofiar Auschwitz. Wymieniła ich ponad połowa (56 proc.) respondentów. Prawie co czwarty ankietowany (24 proc.) błędnie uważał, że byli to Polacy. Co piąty badany (21 proc.) nie udzielił odpowiedzi na pytanie o największą grupę ofiar Auschwitz.

Prawie co drugi ankietowany prawidłowo wymieniał Polaków, jako drugą najliczniejszą grupę ofiar obozu (46 proc. badanych). Na to pytanie nie odpowiedziała prawie jedna trzecia (29 proc.) respondentów.

Z badań wynika, że Polacy są podzieleni w kwestii symboliki Auschwitz. Dla połowy badanych (50 proc.) Auschwitz/Oświęcim to przede wszystkim miejsce męczeństwa narodu polskiego. Dla drugiej licznej grupy (43 proc.) – przede wszystkim miejsce zagłady Żydów.

Czytaj więcej:

Londyn przekazuje £300 tys. na Fundację Auschwitz-Birkenau

97 proc. Brytyjczyków uważa, że Polska była ofiarą wojny

IPN zorganizował pokaz filmu "Raport z Auschwitz"

  Komentarze
  • LON
   26 stycznia, 15:20

   "W badaniu zwrócono uwagę, że podstawowa wiedza o Auschwitz wśród Polaków jest niewielka." NO RZECZYWIŚCIE. !!! Za to wśród Anglików jest wiedza jest bardzo wielka. Moja córka miała taką rozmowę z jakąś Angielką (nie wykluczone że wyznania handlowego). Mówi do córki: No, tak tak... Jesteś Polka. To u was były te obozy koncentracyjne... JAK WY MOŻECIE Z TYM ŻYĆ? !!!!!. Córkę zatkało. Nie wiedziała bidula co odpowiedzieć. No ale trudno znaleźć z takimi kretynami język porozumienia.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 24.02.2020
  GBP 5.129 złEUR 4.302 złUSD 3.977 złCHF 4.054 zł

  Sport


  Reklama