Menu

Sondaż: Niemcy chcą usunięcia Turcji z NATO

Sondaż: Niemcy chcą usunięcia Turcji z NATO
Tureckie wojska wkroczyły na tereny kurdyjskie w północnej Syrii. (Fot. Getty Images)
Większość Niemców chce usunięcia Turcji z NATO za jej działania przeciwko Kurdom w północnej Syrii. Wynika to z badań opublikowanych dzisiaj przez agencję dpa. Zrealizowanie takiego postulatu jest jednak właściwie niemożliwe.
Reklama

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez instytut badania opinii YouGov na zlecenie dpa, 58 proc. Niemców chciałoby wykluczenia Turcji z Sojuszu Północnoatlantyckiego z powodu wkroczenia jej wojsk na tereny kurdyjskie w północnej Syrii. 18 proc. ankietowanych takiego pomysłu nie popiera.

Jeszcze większą akceptacją cieszy się wśród badanych idea bardziej zdecydowanej polityki wobec Ankary.

61 proc. Niemców chciałaby nałożenia na Turcję sankcji gospodarczych, a 69 proc. całkowitego wstrzymania eksportu broni. Po rozpoczęciu tureckiej ofensywy na północy Syrii handel uzbrojeniem został jedynie ograniczony.

Usunięcie Turcji z NATO nie jest uznawane za rozwiązanie realistyczne. (Fot. Getty Images)

Usunięcie Turcji z NATO nie jest uznawane za rozwiązanie realistyczne. Traktat Północnoatlantycki z 1949 roku nie przewiduje takiej możliwości.

Wśród niemieckich polityków pomysł ten cieszy się poparciem głównie postkomunistycznej partii Lewica, która chce zresztą rozwiązania samego NATO. W ubiegłym tygodniu zasugerował to jednak również szef frakcji SPD w Bundestagu Rolf Muetzenich.

Czytaj więcej:

MSZ: Polska zaniepokojona rozpoczęciem operacji tureckich sił zbrojnych w Syrii

Turcja: Erdogan przedstawił planowany zasięg ofensywy w Syrii

Johnson i Stoltenberg: "Turecka operacja w Syrii musi się zakończyć"

  Komentarze
  • Tom
   30 października 2019, 08:49

   Sojusz Północnoatlantycki. Powiedzcie mi co do ku... nędzy Turcja ma wspólnego z północnym Atlantykiem? Chyba, że się coś zmieniło w ustawieniach kontynentów odkąd skończyłem szkołę?

  • Trab
   30 października 2019, 09:36

   Jesli robili sonadaz w Niemczech a 18 procent tego nie popiera to wniosek jeden:te 18 procent o Turcy, ktorzy zamieszkuja juz wiekszosc tego kraju ;)

  • Pancio
   30 października 2019, 10:43

   Ktos jeszcze wierzy ze nato oprocz ludobujczej ideologii ma cos jeszcze do zaoferowania? W razie realnego konfliktu turcja podpina sie pod rosje bo tam odzie juz od dluzszego czasu. Wszystko przez usrael. Chcieli zrobic pucz erdoganowi to on sie teraz odplaca.

  • Gościu
   30 października 2019, 11:27

   To nie Niemcy ale Kurdowie mieszkający w Niemczech chcą by Turcję wykopać z NATO.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 27.02.2020
  GBP 5.085 złEUR 4.310 złUSD 3.941 złCHF 4.055 zł

  Sport


  Reklama