Menu

Sondaż: Johnson nieznacznie wygrał debatę z Corbynem

Sondaż: Johnson nieznacznie wygrał debatę z Corbynem
Słowem, które w ocenie respondentów najlepiej charakteryzuje wczorajszą debatę, okazało się "frustrująca". (Fot. Getty Images)
Brytyjski premier Boris Johnson nieznacznie wygrał wczorajszą pierwszą debatę telewizyjną z liderem opozycji Jeremym Corbynem - wynika z przeprowadzonego na gorąco sondażu ośrodka YouGov. Na zwycięstwo Johnsona wskazało 51 proc. badanych, na Corbyna - 49 proc.
Reklama

Obaj politycy uzyskali za występ w debacie, która wczoraj wieczorem przeprowadzona została przez stację ITV, więcej ocen pozytywnych niż negatywnych. Johnson wypadł dobrze zdaniem 59 proc. osób, które oglądały debatę, zaś źle - zdaniem 41 proc. W przypadku lidera Partii Pracy te wyniki wyniosły odpowiednio 67 i 33 proc.

To, że zdecydowana większość wyborców Partii Konserwatywnej (88 proc.) dobrze oceniła występ Johnsona, a zwolenników Partii Pracy (86 proc.) - Corbyna, nie jest zaskoczeniem. Jednak Corbyn zaprezentował się dobrze także zdaniem 48 proc. osób, które w poprzednich wyborach głosowały na konserwatystów, zaś Johnson - zdaniem jednej trzeciej wyborców Partii Pracy.

Obaj politycy lepiej od konkurenta wypadli w tych tematach, które usiłowali uczynić swoimi tematami przewodnimi. W przypadku Johnsona był to Brexit, a Corbyna - publiczna służba zdrowia.

W kwestii Brexitu Johnson był bardziej przekonujący zdaniem 63 proc. widzów debaty, zaś Corbyn - zdaniem 27 proc. Za część poświęconą służbie zdrowia 54 proc. badanych przyznało zwycięstwo Corbynowi, 38 proc. - Johnsonowi. Szef rządu lepiej został natomiast oceniony w kwestii wydatków publicznych (50:35 proc.), zaś lider opozycji - w pozostałych tematach (46:39 proc.).

Zdaniem większości widzów, Johnson bardziej pokazał w debacie, że nadaje się na premiera niż Corbyn (54:29 proc.). Również 54 proc. pytanych oceniło, że obecny szef rządu bardziej da się lubić, podczas gdy na jego konkurenta wskazało 37 proc. Corbyn za to został oceniony jako nieco bardziej godny zaufania (45:40 proc.) i wyraźnie został wskazany jako ten, który rozumie zwykłych ludzi (59:25 proc.).

Tym, co dla obu polityków powinno być niepokojące, jest to, że widzowie dostrzegli unikanie przez nich odpowiedzi na kluczowe pytania oraz powtarzanie tych samych zwrotów i stwierdzeń. Słowem, które w ocenie pytanych przez YouGov najlepiej charakteryzuje wczorajszą debatę, okazało się "frustrująca".

Następna debata liderów partyjnych, tym razem z udziałem także Jo Swinson z Liberalnych Demokratów i Nicoli Sturgeon ze Szkockiej Partii Narodowej, odbędzie się w piątek.

Czytaj więcej:

Boris Johnson: Imigranci będą płacić za korzystanie z NHS "już w dniu przyjazdu do UK"

W pierwszej debacie przedwyborczej tylko Johnson i Corbyn

Konserwatyści chcą faktycznego dożywocia dla zabójców dzieci

Pierwsza debata Johnson-Corbyn: Bez wpadek i bez nowości

  Komentarze
  • Z uk
   20 listopada 2019, 11:17

   no i po co ta propaganda ? wygrał co wygrał gdzie ??

  • Tubylec
   20 listopada 2019, 14:12

   Johnson mówi zanim pomyśli,na premiera się nie nadaje bo jest gburem i arogantem.Takie zdanie o nim mają zwykli ludzie,a nie kolesie z partii którzy mu przyklaskują żeby dostać się razem z nim do koryta.

  • Darek
   20 listopada 2019, 16:55

   co to za debata jak innych się nie dopuszcza

  • Pancio
   20 listopada 2019, 19:52

   Taka sama propaganda jak w polsce. Jak sie przedstawi kandydata jako zyskujacego poparcie to pozniej nikt nie szuka dziury w calym po wyborach ze jak to nie mial poparcia i wygral? Nie wazne kto glosuje tylko kto liczy glosy. Moge juz dzisiaj powiedziec ze tych dwoch panow podzieli sie wladza a borys bedzie mial wiekszosc w parlamencie. Teatr dla gojów.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 11.08.2020
  GBP 4.893 złEUR 4.402 złUSD 3.739 złCHF 4.090 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości