Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Sondaż IBRiS dla "Rzeczpospolitej": Kobiety chcą mieć wybór

Sondaż IBRiS dla "Rzeczpospolitej": Kobiety chcą mieć wybór
Poród to duże wydarzenie dla każdej kobiety. I to one powinny decydować o tym, jak on przebiegnie - tak uważa większość Polaków. (Fot. Getty Images)
Polacy uważają, że kobieta powinna sama zdecydować, czy chce rodzić naturalnie, czy poprzez cesarskie cięcie - wynika z sondażu IBRiS dla 'Rzeczpospolitej'.
Reklama
Reklama

Z badania IBRiS przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej" wynika, że zdaniem 65,5 proc. respondentów to kobieta powinna podjąć decyzję, czy chce rodzić naturalnie, czy nie. Tę opinię popiera 51 proc. wyborców PiS, 66 proc. – Koalicji Obywatelskiej, 80 proc. – Lewicy, 92 proc. wyborców PSL i Kukiz’15 oraz 88 proc. – Konfederacji.

W sondażu podkreślono, że spora grupa ankietowanych – 39 proc. – odpowiedziała, że o sposobie zakończenia ciąży powinien decydować lekarz.

Z sondażu wynika też, że zaledwie 3,6 proc. ankietowanych uważa, że przy braku cesarskich cięć kobiety będą rodziły częściej. Mówi tak co dziesiąty zwolennik rządzącego ugrupowania i zaledwie 2 proc. popierających opozycję. Podobnych odpowiedzi udzieliły zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Z badania wynika, że według 42,7 proc. respondentów do posiadania większej liczby dzieci skłoniłaby Polaków poprawa standardów opieki okołoporodowej. Taką opinię wyraża co trzeci zwolennik obozu rządzącego i ponad połowa wyborców opozycji.

Ponadto z sondażu wynika, że zaledwie 35 proc. kobiet twierdzi, że rodziłoby więcej dzieci, gdyby w szpitalach położniczych traktowano je lepiej. Można też zauważyć, że lepszej opieki okołoporodowej oczekują zwłaszcza osoby gorzej sytuowane, których nie stać np. na opłacenie położnej z własnej kieszeni.

Prócz tego - 38,1 proc. ankietowanych odpowiedziało, że nie należy wprowadzać regulacji związanych z przebiegiem porodu.

Badanie IBRiS dla "Rzeczpospolitej" przeprowadzono w dniach 18-19 listopada br. na 1 100-osobowej grupie respondentów.

Czytaj więcej:

Polska znika. "To dramatyczna sytuacja"

"Rzeczpospolita”: Parlament Europejski przyjrzy się aborcji w Polsce

  Komentarze
  • Czytelnik anonimowy
   28 listopada 2022, 13:17

   Tak, tak, a 45% procent zapytanych nie odróżnia ZUS od PZU.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 07.02.2023
  GBP 5.3212 złEUR 4.7476 złUSD 4.4325 złCHF 4.7856 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama