Menu

Sondaż: Brytyjczycy zgodnie chwalą rząd za szczepienia

Sondaż: Brytyjczycy zgodnie chwalą rząd za szczepienia
Aż 86 proc. ankietowanych uważa, że rząd dobrze wywiązał się z zadania zapewnienia Brytyjczykom szczepionki. (Fot. Getty Images)
Szybki postęp w szczepieniach przeciw Covid-19 odwrócił preferencje polityczne Brytyjczyków i teraz z powrotem wolą oni, by to premier Boris Johnson i jego Partia Konserwatywna kierowali dalszą walką z pandemią - wynika z opublikowanego wczoraj sondażu.
Reklama
Reklama

W kwestii szczepień brytyjski rząd jednoznacznie zbiera pozytywne oceny. Aż 86 proc. ankietowanych uważa, że rząd dobrze wywiązał się z zadania zapewnienia Brytyjczykom szczepionki, podczas gdy przeciwnego zdania jest 7 proc. Rząd chwali za to nawet 84 proc. wyborców opozycyjnej Partii Pracy. 78 proc. uważa, że rząd dobrze sobie radzi z tempem szczepień (16 proc. - że źle), a 76 proc. twierdzi, że ustalona kolejność szczepień jest właściwa (17 proc. - że niewłaściwa).

Szczepienia nieznacznie poprawiły ogólną ocenę tego, jak gabinet Johnsona sobie radzi z pandemią. Ta ocena wciąż pozostaje negatywna. Tego zdania jest 46 proc. pytanych, natomiast pozytywną opinię ma 38 proc. Jednak jest to najmniejsza przewaga ocen negatywnych od września zeszłego roku, gdy na dobre odwrócił się trend i przewagę uzyskali ci, którzy uważają, iż rząd sobie nie radzi.

Mimo ogólnie negatywnej oceny rządu za walkę z pandemią, Partia Konserwatywna znów ma najwyższe poparcie. Gdyby wybory odbyły się teraz, zagłosowałoby na nią 42 proc. ankietowanych, a na Partię Pracy - która jesienią wysunęła się na prowadzenie - 38 proc. Daleko za nimi są Zieloni - 8 proc. i Liberalni Demokraci - 7 proc.

Co więcej, choć Johnson jest gorzej oceniany niż lider Partii Pracy Keir Starmer, to ankietowani woleliby, aby to on nadal kierował walką z pandemią. Zadowolenie z pracy Johnsona jako premiera wyraża 42 proc., a niezadowolenie - 51 proc., co oznacza 9-punktową przewagę ocen negatywnych. Z pracy Starmera jako lidera opozycji zadowolonych jest 40 proc., niezadowolonych - 35 proc.

Na pytanie, kto lepiej pokieruje walką z pandemią do czasu jej zakończenia, 44 proc. odpowiedziało, że Johnson, a na Starmera wskazało 27 proc. Z kolei na pytanie, kto lepiej pokieruje odbudową kraju po pandemii, na obecnego szefa rządu wskazało 44 proc., na lidera opozycji - 29 proc.

Sondaż został przeprowadzony przez ośrodek Ipsos MORI w dniach 29 stycznia - 4 lutego na reprezentatywnej próbie 1 056 dorosłych Brytyjczyków.

Czytaj więcej:

Pandemia bardziej niż Brexit skłania Szkotów do niepodległości

Brytyjski rząd rozważa "paszporty szczepień" dla turystów

Rząd UK: Do maja chcemy zaszczepić wszystkich powyżej 50 lat

Brytyjski rząd nie planuje paszportów szczepionkowych

Rząd UK: Nielegalni imigranci są uprawnieni do szczepionki

Boris Johnson: Jesteśmy pewni skuteczności obu używanych szczepionek

  Komentarze
  • Co za cyrk!
   9 lutego, 11:11

   Znowu dziala swietna zasada stosowana w polityce. Wykreuj maly problem, rozdmuchaj go do duzych rozmiarow, a potem skutecznie rozwiaz :) Niegrozny wirus, a teraz cytujac 'kto lepiej pokieruje odbudową kraju po pandemii'. Odbudowie??? Chyba kogos zdrowo pogielo, raczej pytanie powinno brzmiec komu nakopac do tlustego zadu za to co sie stalo, za zniszcenie NHS, za brak nlokady granic w styczniu zeszlego roku, etc.

  • Ola
   9 lutego, 11:11

   A nasze mądrale dalej swoje teorie snują .. jak to było brexitu nie będzie? Opornym odbierać settled i do domu

  • Slawomir
   9 lutego, 11:46

   Jedni wierza , ufaja Bogu Ojcu Jezusowi Chrystusowi ,ze czlowiek jest stworzony na Jego podobienstwo majac prawo dokonywanie wyborow , inni wierza w dziela czlowieka pokladajac w nim i jego dziela ufnosc .Jezus Chrystus niczego nie wymusza ani nie nakazuje , czlowiek powinien tak samo ale niestety wielu uwaza inaczej i wymusza podstepnie na innych dla swych zadz i ze strachu .

  • Bumcykcyk
   9 lutego, 12:15

   Ola wez wyjedź z Uk bo smród cebuli od ciebie wali z Londynu po Szkocję.

  • Drakus
   9 lutego, 12:43

   Ten artykuł to super reklama przed wyborami w maju. Zaszczepili obecnie 12 mln i pandemia wyrażnie słabnie. Zadbali o szczepionkę i 90% chce się zaszczepić. Będzie o tym na plakatach i reklamach w TV. Muszą trochę w ramach zwrócenia uwagi przed wyborami rozważać połączenie szczepienia z pracą. Przy okazji doskonale reklamują własne szczepionki oznajmiając że są przygotowani na walkę z nowymi odmianami wirusa. W tej sprawie zbliżają się dobre czasy i konserwatyści odpowiednio to wykorzystają w najbliższych miesiącach.

  • Madry
   9 lutego, 13:19

   Do On Zet, Tak dokladnie, wasze zdanie sie nie liczy, podobnie jak settled status, ktory w kazdej chwili uzywajac opcji One Click moze byc skasowany, dlatego nie wydawano zadnych dokumentow fizycznych na to, bo to tylko chwilowe bajeczki dla naiwnych, aby chwile nimi pomanipulowac.
   A UK nie rzadzi Partia pracy czy inne partie tylko Gabinet Cieni, czyli wlasciciele UK, i to oni maja zawsze racje i zawsze tak sie staje jak oni chca. Reszta to teatrzyk.

  • JaToJa
   9 lutego, 14:01

   Warto dodać, że sondaż był przeprowadzony chyba wśród ludzi, którym ten cały nielegalny ucisk jest na rękę

  • Bubu
   9 lutego, 14:35

   Ola czyli OBNOXIOUS LAZY ASS, gdzie we lbie kilo mulu zamiast mozgu. Intelektualnie blizej mu do planktonu niz homo sapiens. Klasyczny wanker, ktoremu w zyciu cos nie poszlo I szuka uciechy w ublizaniu tym, ktorzy najczesciej przerastaja go intelektualnie. OLA, pamietaj, Jesus loves you!  • Asan
   9 lutego, 20:18

   @Ola. Przestan pisać bzdury.

  • Asan
   9 lutego, 20:24

   @Madry i OnZet. Nasze zdanie się liczy. Slyszalem, że trwają już prace polsko- angielskiej komisji nad tym, żeby wszyscy zaszczepieni Polacy zachowali settled status. A pozostali będą mogli wrócić do Polski, ale tam na granicy mają się zaszczepić.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.06.2021
  GBP 5.2999 złEUR 4.5309 złUSD 3.7931 złCHF 4.1505 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama