Menu

Socjolog: Święta to celebracja wspólnoty

Socjolog: Święta to celebracja wspólnoty
Socjolog: "Nie tyle warto świętować, co trzeba świętować". (Fot. Getty Images)
Bez świętowania nie bylibyśmy ludźmi. Np. święta Bożego Narodzenia są celebracją społeczeństwa, celebracją wspólnoty. To bardzo istotne w dzisiejszych czasach, gdy relacje rodzinne są coraz słabsze - zauważa socjolog prof. Tomasz Szlendak.
Reklama

"Nie tyle warto świętować, co trzeba świętować. To znaczy jeżeli byśmy nie świętowali - nie bylibyśmy ludźmi. Momenty świąt takich, jak święta Bożego Narodzenia, są celebracją społeczeństwa, celebracją wspólnoty" - uważa socjolog, prof. Tomasz Szlendak z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Socjolog wskazuje, że rozluźnienie związków rodzinnych obserwuje się zwłaszcza w dużych miastach, metropoliach. "Nie ma nas w kościołach, czy coraz rzadziej w nich bywamy. Ale też i przestrzeń rodzinna się kurczy, w związku z tym kurczy się przestrzeń dla świąt tradycyjnie rozumianych. Musimy ją wynosić gdzieś indziej" - opowiada naukowiec.

Dlatego święta coraz częściej spędzane są poza domem; Wigilie odbywają się na przykład w restauracjach lub innych miejscach kojarzonych z odświętnością.

Kontaktów międzyludzkich nie ułatwiają korporacje oferujące swoje produkty, które próbują "wedrzeć się w nasze życie każdą szczeliną". "Warto budować relacje, warto budować więzi, bo one zawsze zaprocentują" - zaznacza socjolog i jako przykład podaje korzyści dla zdrowia psychicznego. 

Szlendak wyjaśnia, że badania socjologiczne dostarczają wiedzy na temat różnic w dobrostanie psychicznym pomiędzy osobami, które są wierzące (niekoniecznie są to chrześcijanie, mogą również uprawiać praktyki niezwiązane z bogiem osobowym) - a takimi osobami, które nie wierzą czy nie praktykują.

"Wiemy doskonale, że ci pierwsi żyją dobrych kilka lat dłużej, w lepszym zdrowiu, w lepszym dobrostanie psychicznym" - opowiada. Dlatego - dodaje - społeczeństwo bez religii jest społeczeństwem problematycznym także z uwagi na zdrowie publiczne.

Czytaj więcej:

Badanie: Większość Polaków tegoroczne święta spędzi w domu

CBOS: Boże Narodzenie świętem rodzinnym, rzadziej religijnym

Święty Mikołaj wyruszył z Rovaniemi w podróż z prezentami

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 08.04.2020
  GBP 5.143 złEUR 4.536 złUSD 4.180 złCHF 4.299 zł

  Sport


  Reklama