Menu

Służby specjalne: Islamiści mogą planować zamach w Norwegii

Służby specjalne: Islamiści mogą planować zamach w Norwegii
Norweski minister sprawiedliwości Anders Anundsen, szefowa Agencji Bezpieczeństwa Benedicte Bjoernland i szef norweskiej policji Vidar Refvik poinformowali dzisiaj o zagrożeniu zamachem terrorystycznym. (Fot. Getty Images)
Islamistyczni bojownicy, którzy walczyli w Syrii, mogą planować zamach w Norwegii - poinformowała dzisiaj Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (PST). W związku z zagrożeniem terrorystycznym wprowadzono w Norwegii nadzwyczajne środki bezpieczeństwa.
Reklama

PST "otrzymała ostatnio wiarygodne informacje, z których wynika, że grupa mająca powiązania z radykalnymi islamistami z Syrii może planować akt terroru w Norwegii" - poinformowała szefowa Agencji Benedicte Bjoernland. Dodała, że informacje o zamachu, do którego może dojść w ciągu kilku dni, pochodzą od "zagranicznego partnera".

"Nie wiemy jak, kiedy i w jaki sposób" chcą oni przeprowadzić atak - wyjaśniła Bjoernland.

Władze poinformowały o zaostrzeniu środków bezpieczeństwa i rozmieszczeniu dodatkowych policjantów na dworcach i lotniskach. Funkcjonariuszom nakazano powrót z urlopów.

W swoim corocznym raporcie zaprezentowanym na początku roku PST oceniła, że poziom zagrożenia terrorystycznego w Norwegii wzrósł z powodu konfliktu w Syrii.

Według norweskich służb specjalnych, w walkach z reżimem syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada bierze lub brało udział co najmniej 40-50 ludzi mających powiązania z Norwegią. Połowa wróciła już do kraju.

Pod koniec maja poinformowano o aresztowaniu trzech mężczyzn podejrzanych o zamiar wsparcia ugrupowania islamistycznego w Syrii lub przyłączenia się do tej grupy. 

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 09.07.2020
  GBP 4.991 złEUR 4.474 złUSD 3.949 złCHF 4.208 zł

  Sport


  Sport

  Reklama