Menu

Śluby LGBT z błogosławieństwem państwa?

Śluby LGBT z błogosławieństwem państwa?
Coraz więcej krajów europejskich uznaje małżeństwa jednopłciowe. (Fot. Getty Images)
MSWiA zarejestrowało kościół, w którym można zawrzeć małżeństwa jednopłciowe. To pierwszy taki przypadek w Polsce - donosi dzisiejsza 'Rzeczpospolita'. 'Wyjaśniamy, że związki małżeńskie zawarte w Reformowanym Kościele Katolickim nie wywołują żadnych skutków cywilno-prawnych' - poinformował tymczasem Wydział Prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Reklama

Nawiązując do artykułu prasowego, który ukazał się w "Rzeczpospolitej" wyjaśniamy, że związki małżeńskie zawarte w Reformowanym Kościele Katolickim nie wywołują żadnych skutków cywilno-prawnych - poinformował Wydział Prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

"Nie można ich uznać za ślub cywilny na gruncie polskiego prawa - nie ma ustawy, a także umowy między Rządem RP a Reformowanym Kościołem Katolickim, która by na to pozwalała" - dodano.

"Rzeczpospolita" przypomina, że Reformowany Kościół Katolicki to najnowsza wspólnota uznana przez państwo, która w styczniu została wpisana do prowadzonego przez MSWiA rejestru kościołów i innych związków wyznaniowych.

Według gazety, Reformowany Kościół Katolicki jest "prawdopodobnie jedyną denominacją chrześcijańską, błogosławiącą małżeństwa jednopłciowe".

"W dodatku trzeba uznać go za konserwatywny, bo jego nauczanie mieści się w nurcie starokatolicyzmu. Odrzuca reformację i przyjmuje wiarę Kościoła pierwszego tysiąclecia. Choć nie zgadza się z Kościołem rzymskokatolickim w kwestii prymatu papieskiego, szanuje papieży, jako biskupów Rzymu" - czytamy.

Reformowany Kościół Katolicki jest "prawdopodobnie jedyną denominacją chrześcijańską, błogosławiącą małżeństwa jednopłciowe". (Fot. Getty Images)

"Wierzymy w to, że nauka jest elementem, który musimy uznawać w naszej doktrynie. Nauka nie odrzuca kwestii zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, choć nie jest w stanie tego potwierdzić. Za to mówi wyraźnie, że istnieje coś takiego, jak tożsamość seksualna. Nie możemy oszukiwać rzeczywistości" – wyjaśnił gazecie ks. Tomasz Puchalski, jeden z duszpasterzy Reformowanego Kościoła Katolickiego w Polsce.

"Rzeczpospolita" zauważyła, że duchowni tego Kościoła odprawiają msze przed marszami równości w Poznaniu i Zielonej Górze, a gdy latem ubiegłego roku nabożeństwo przed paradą w Warszawie odprawił Szymon Niemiec, inny duchowny spoza Kościoła katolickiego znany z otwartości na LGBT, politycy PiS mówili o parodii mszy, a Episkopat wydał oświadczenie, że "wydarzenia te mają znamiona bluźnierstwa".

Gazeta donosi, że MSWiA od kilku dni zwleka z odpowiedzią na pytanie, dlaczego doszło do rejestracji tego Kościoła. "Urzędnicy nie mieli większego pola manewru, skoro Kościół nie łamie prawa i spełnia kryteria do rejestracji" – wyznała gazecie anonimowo osoba znająca kulisy sprawy. 

Czytaj więcej:

Ukryta epidemia w UK: Molestowanie osób LGTB w pracy

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 03.07.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.467 złUSD 3.976 złCHF 4.202 zł

  Sport


  Sport

  Reklama