Menu

Skrajna prawica w UK na celowniku antyterrorystów. Rośnie liczba zatrzymań

Skrajna prawica w UK na celowniku antyterrorystów. Rośnie liczba zatrzymań
Brytyjskie służby są coraz bardziej zaangażowane w walkę ze skrajnymi i ekstremistycznymi poglądami. (Fot. Getty Images)
Już 33 osoby zostały zatrzymane w oparciu o nowe przepisy, stworzone na potrzeby zwalczania ekstremizmu i terroryzmu w szeregach skrajnej prawicy. W poprzednich latach, przed nowelizacją prawa, zatrzymano kolejno 28, 10 i 6 osób.
Reklama

Walka ze skrajnie prawicowym ekstremizmem oraz fanatyzmem religijnym jest obecnie priorytetem dla brytyjskich służb specjalnych. 

W sumie w 2018 r. zatrzymano 33 osoby o skrajnie prawicowych poglądach, w tym 17-letniego Polaka Oskara D.K., który wzywał do zastrzelenia księcia Harry'ego za "zdradę rasy".

W tym samym roku zatrzymano 178 osób podejrzanych o religijny fanatyzm. Rok wcześniej było to 171 osób - media zwracają więc uwagę, że odnotowano niewielki spadek.

Za skrajną prawicę brytyjskie służby uznają zarówno pojedyncze osoby o ekstremistycznych poglądach, jak i organizacje takie jak np. National Action. Grupa ta została wpisana na listę organizacji terrorystycznych w 2016 roku.

Na celowniku brytyjskich służb są m.in. zwolennicy Tommy'ego Robinsona. (Fot. Getty Images)

"Te statystyki ujawniają jedynie część zakresu prac, jakie podejmują rząd, policja, agencje bezpieczeństwa, wywiad oraz władze lokalne. Wszystko po to, aby zmniejszyć zagrożenie terrorystyczne" - przekazał minister bezpieczeństwa Brandon Lewis.

"Od aresztowań i wyroków skazujących po programy prewencyjne, robimy wszystko, co możemy, aby chronić społeczeństwo" - dodał. 

Brytyjskie media krytykują jednak rząd, że skrajnie prawicowy wciąż traktowany jest "niewystarczająco poważnie". Zwrócono uwagę, że połowa wszystkich aresztowanych jest zwalniana bez otrzymywania jakichkolwiek zarzutów. 

Dane Home Office dotyczące więzień wskazują, że do 30 czerwca br. kary pozbawienia wolności w związku z terroryzmem odbywało 218 osób. Tylko 15 proc. ze skazanych sklasyfikowano jako "posiadających skrajnie prawicowe poglądy", podczas gdy 78 proc. osób było skazanych za "islamski ekstremizm".

  Komentarze
  • Celestyn76
   7 września 2019, 16:52

   Ciekawe ze nie zatrzymuja muzulmanow I gangsterki z acrylic inkaraibow czyzby poprawnosc polityczna do konca Zella berety brytyjskiej klasie politycznej a krolujacy na uczelniach marksizm kulturowy pozbawil ich instynktu samozachowawczego

  • Stabilizator
   7 września 2019, 19:43

   I tak trzymac , z oszolomami trzeba krotko

  • Pather noster
   8 września 2019, 06:57

   Ja jestem skrajna prawica i mój kot też. Ale tu w uk trzeba uważać i myśleć tylko o sobie. Nie chce żeby moja córka w autobusie doświadczała ataków rasistowskich itd itp. Pozamykać oszołomów

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 03.07.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.467 złUSD 3.976 złCHF 4.202 zł

  Sport


  Sport

  Reklama