Menu

Siemens, Philips i GE podejrzane o zmowę ws. sprzętu medycznego

Siemens, Philips i GE podejrzane o zmowę ws. sprzętu medycznego
Oskarżone firmy nie przyznają się do zarzutów. (Fot. Getty Images)
Amerykańska komisja papierów wartościowych (SEC) prowadzi dochodzenie wobec firm Siemens, Philips i General Electric w związku z podejrzeniem negocjowania łapówek z chińskim rządem i władzami szpitali w celu sprzedaży sprzętu medycznego.
Reklama

Amerykańskie prawo pod groźbą grzywny zakazuje Amerykanom i notowanym w USA firmom płacenia przedstawicielom obcych państw za zdobywanie klientów. W ustalaniu wysokości domniemanych łapówek w Chinach miał uczestniczyć miejscowy pośrednik - donosi agencja Reuters, powołując się na dwa anonimowe merykańskie źródła znające szczegóły sprawy.

SEC odmówił komentowania doniesień, a firmy odrzuciły zarzuty jakichkolwiek nieprawidłowości ze swojej strony. Zapewniły też, że nie wiedzą o żadnym śledztwie prowadzonym przez komisję ws. ich działalności w Chinach.

Według źródeł Reutera, postępowanie SEC stanowi część szerszych działań podejmowanych przez amerykańskie władze w walce z korupcją, do której ma dochodzić przy globalnej sprzedaży drogiego sprzętu medycznego. W minionym miesiącu agencja donosiła o odrębnym śledztwie prowadzonym wspólnie przez komisję wraz z FBI i amerykańskim resortem sprawiedliwości wobec Siemensa, GE, Philipsa oraz Johnson & Johnson w związku z podejrzeniem opłacania przez firmy łapówek za kontrakty w Brazylii. Spółki nie przyznają się do tych zarzutów.

Według danych amerykańskiego ministerstwa handlu, wartość rynku sprzętu medycznego w Chinach w 2017 r. sięgała 58,63 mld dolarów, a w Brazylii - 10,8 mld USD. Jak wskazali informatorzy Reutera, oprócz sprzedaży sprzętu na obu rynkach firmy mogły również czerpać dodatkowe korzyści z tytułu serwisowania urządzeń i sprzedaży części zamiennych, oprogramowania oraz materiałów niezbędnych do ich wykorzystywania.

Chińskie władze nie odpowiedziały na prośby Reutera o odniesienie się do sprawy, a brazylijska prokuratura federalna odmówiła komentarza. 

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 10.07.2020
  GBP 4.994 złEUR 4.474 złUSD 3.965 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama