Menu

Shamima Begum przegrała pierwszy etap walki o przywrócenie obywatelstwa

Shamima Begum przegrała pierwszy etap walki o przywrócenie obywatelstwa
Krewni Shamimy Begum wciąż liczą na jej powrót do Londynu. (Fot. Getty Images)
Shamimie Begum, której odebrano brytyjskie obywatelstwo, nie udało się uchylić decyzji rządu w tej sprawie. Specjalny trybunał orzekł dziś rano, że kobieta, która opuściła Wielką Brytanię w wieku 15 lat, aby dołączyć do tzw. Państwa Islamskiego, w wyniku decyzji Sajida Javida nie została bezpaństwowcem.
Reklama

Wyrok Specjalnej Komisji Odwoławczej ds. Imigracji (Special Immigration Appeals Commission) uznał zasadność odebrania obywatelstwa 20-letniej dziś Shamimie Begum.

Shamima Begum próbowała przekonywać sąd, że decyzja pozbawiła ją jakiegokolwiek obywatelstwa, a tym samym uczyniła osobą bezpaństwową, co jest naruszeniem prawa międzynarodowego.

Komisja wskazała jednak, że założenie to jest błędne. Zwrócono uwagę, że ze względu na swoje pochodzenie, kobiecie przysługuje obywatelstwo Bangladeszu. Z tego właśnie kraju pochodzi matka Shamimy Begum.

Komisja podkreśliła, że kobiecie przysługuje obywatelstwo Bangladeszu. (Fot. Getty Images)

"To jest jej prawo. Nie jest to też dar ze strony Bangladeszu, ponieważ kraj ten w żaden sposób nie ma możliwości odmówienie jej obywatelstwa" - wyjaśniono.

Dodano także, że Shamimie nie przysługuje ochrona w ramach europejskiej konwencji praw człowieka, ponieważ "kobieta przebywa w Syrii, a nie w Europie".

Prawnicy Shamimym Begum zapowiedzili już apelację w sprawie wyroku komisji, argumentując, że gdyby ich klientka powróciła do Bangladeszu, groziłoby jej powieszenie, a będąc w Syrii nie ma szansy na uczciwy i godny proces.

Czytaj więcej:

"Swatka ISIS" chce wrócić do Londynu

Shamima Begum kontynuuje walkę o powrót do UK

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 26.02.2021
  GBP 5.195 złEUR 4.518 złUSD 3.725 złCHF 4.120 zł
  Reklama

  Sport


  Sport

  Reklama
  Reklama