Menu

Settled status: Zostało 30 dni na złożenie aplikacji. Burmistrz Londynu martwi się o obywateli UE

Settled status: Zostało 30 dni na złożenie aplikacji. Burmistrz Londynu martwi się o obywateli UE
Burmistrz Londynu martwi się o mieszkających w stolicy obywateli UE, którzy jeszcze nie mają statusu osiedlenia. (Fot. Facebook/Sadiq Khan)
Tylko do 30 czerwca obywatele UE mieszkający i pracujący w UK mogą składać wnioski o przyznanie im statusu osiedlenia (settled status). Nowa polityka imigracyjna wprowadzona od 1 stycznia br. przez brytyjski rząd może utrudnić życie wielu osobom, które nie zadbają o zagwarantowanie ciągłości swoich praw. Burmistrz Londynu Sadiq Khan zabrał ponownie głos w tej kwestii.
Reklama
Reklama

O status osiedlenia (settled/pre-settled status) powinni wnioskować wszyscy obywatele UE, którzy nie posiadają paszportu brytyjskiego, a mieszkają i pracują w UK - i zamierzają tu zostać po 30 czerwca. Wśród Polaków na Wyspach krąży błędna opinia, że osoby posiadające stałą rezydenturę nie muszą aplikować o settled status - tymczasem rząd brytyjski wielokrotnie przypominał, że posiadanie rezydentury nie zwalnia z tego obowiązku - osoby ze stałą rezydenturą nie muszą jedynie w procesie aplikacji udowadniać swojego 5-letniego pobytu (https://www.gov.uk/settled-status-eu-citizens-families/if-you-have-permanent-residence-or-indefinite-leave-to-remain).

Jedynie ci, którzy posiadają tzw. status "indefinite leave to enter" lub  "indefinite leave to remain" nie mają obowiązku starać się o settled status, jeśli nadal chcą mieszkać w Zjednoczonym Królestwie.

Rejestracja w EU Settlement Scheme to specjalnie stworzony dla obywateli Unii system, który nie uwzględnia wydawanych wcześniej rezydentur. Od 1 lipca br. nieposiadający brytyjskiego obywatelstwa lub niezarejestrowani do tego systemu Europejczycy mogą stracić prawo do podejmowania pracy, wynajmowania i kupna mieszkań oraz dostępu do bezpłatnych usług zdrowotnych w ramach NHS.

Okazuje się, że na 30 dni przed końcem terminu aplikacji w całym kraju jest ok. 300 tys. zaległych spraw związanych z settled status, podczas gdy w samym Londynie - aż 100 tys. Dotyczą one przede wszystkim osób bezdomnych, starszych i dzieci. Dlatego też burmistrz stolicy zaapelował do rządu o przedłużenie terminu składania i rozpatrywania aplikacji - w obawie przed dyskryminacją tych, którzy z różnych względów jeszcze tego statusu nie otrzymali. 

"Londyn nie byłby tym samym miastem bez wkładu, jaki wnoszą mieszkający tu Europejczycy - to nasi przyjaciele, sąsiedzi, koledzy z pracy. Chcemy, by z nami zostali i pomogli nam na nowo ożywić gospodarkę i życie w stolicy po pandemii. Podczas gdy wielu z nich już zagwarantowało sobie już ciągłość swoich praw poprzez settled status, niepokojący jest fakt, że wiele osób wciąż ma niepotwierdzony status imigracyjny. To stwarza ryzyko dyskryminacji - czy to przez pracodawcę, landlorda, czy przez służby publiczne" - przestrzega Sadiq Khan.

Burmistrz zaapelował do rządu o przedłużenie daty 30 czerwca tak, aby osoby mające trudności z potwierdzeniem swojego statusu nie były narażone na niesprawiedliwie i krzywdzące traktowanie ze strony służb imigracyjnych. Jednocześnie zachęcił wszystkich, którzy jeszcze nie aplikowali, o podjęcie stosownych działań w celu zapewnienia sobie swoich praw od 1 lipca i możliwość dalszej pracy oraz zamieszkiwania w Wielkiej Brytanii.

Informacje po polsku na temat aplikowania o status osiedlenia można znaleźć na stronie brytyjskiego rządu: https://www.gov.uk/guidance/settled-status-for-eu-citizens-and-their-families-translations.pl

Czytaj więcej:

Brexit: Już ponad 5 mln obywateli UE wnioskowało o status osiedlenia w UK

Ponad 900 tys. Polaków złożyło wniosek o status osiedlenia w UK

10 proc. obywateli UE "rozważa opuszczenie Wielkiej Brytanii po 30 czerwca"

Tysiące Brytyjczyków otrzymały list, aby ubiegać się o "settled status"

UK: Straż graniczna nie wpuściła prawie 3 300 obywateli UE

  Komentarze
  • Simon
   1 czerwca, 18:17

   Witam. A co np z osobami ,które mieszkały wcześniej w UK a np wróciły do pl i chcą teraz wracać spowrotem ? Jak to będzie wyglądało? Bardzo proszę o odp.

  • Joe
   1 czerwca, 18:31

   Kto miał to zrobić to zrobił... I takie bzdury o przedłużeniu to jak legalna marihuana.
   Gość szuka przyjaciół i tyle ...
   Teraz zaczną się czystki przestępców i innych niepożądanych gości w UK
   Ci co mają długoletni status pracy w UK mogą mieć tylko problem na granicy. I dopiero wtedy się o tym przekonają.

  • SS
   1 czerwca, 18:37

   Okazuje się, że na 30 dni przed końcem terminu aplikacji w całym kraju jest ok. 300 tys. zaległych spraw związanych z settled status, podczas gdy w samym Londynie - aż 100 tys....to sa ci co wyjechali, i maja w dupie UK:), teraz sie polapali ile ludzi ze zmywaka ucieklo:)

  • Żałosny UK
   1 czerwca, 18:47

   Trochę mnie to martwi bo znam parę osób które nie mają nadal statusu, wynika z tego ze około 100 tysięcy Polaków nie ma nadal statusu,z tych 300 tysięcy.Nie będę owijał w bawełnę, uważam że jest to robione celowo aby jak najwięcej ludzi wyjechało, albo aby ich wyrzucić z tego kraju, to moja opinia.Ten kraj się zrobił okropny, bieda i ubóstwo prawie na każdym kroku,a tu w telewizji słyszysz, że mają wzrost gospodarczy i sa bogatym społeczeństwem, no po prostu załamka.

  • Asan
   1 czerwca, 18:59

   Boris Johnson skróci termin na aplikowanie o 6 m-cy po tym jak objąl tekę premiera. I teraz ma wydłużyć ten termin , kiedy juz od dwóch lat mozna było załatwić te sprawę.? Inna kwestia: jak mogą składac, kiedy sa karani ? Przecież aplikacja takich nie przepusci. Burmistrz zapoznaj się z tematem w home office.

  • Zygi
   1 czerwca, 19:14

   Proszę przeczytać informacje kto nie musi aplikować na Settled status! Okaże że ludzie którzy już mają Permanent residence. Na granicy też nie mają zielonego pojęcia o przepisach.

  • Do Zygi
   1 czerwca, 20:03

   Czytajcie wyraźnie przepisy. Czytajcie ze zrozumieniem. Ludzie co mają permanent residency TEŻ muszą się rejestrować, są zwolnieni TYLKo z udowadniania że byli tu pięć lat. Niestety niektórzy są mądrzejsi i sieją głupoty a potem będzie płacz... Jak po polsku już nie kumacie wejdźcie na stronę po angielsku...

  • Chlopina z Anglii
   1 czerwca, 20:21

   Do Zygi Ci co mają permanet resident a sa obywatelami EU muszą aplikować o settled status również po prostu muszą zamienić na settled status wyraźnie pisze na stronie rządowej możesz sobie przetłumaczyć na polski bo jest taka opcja.

  • Ja
   1 czerwca, 20:27

   Stąd trzeba uciekać, z dnia na dzień jest coraz gorzej. Beneficiarze zostaną bo w Polsce im tego nie dadzą tego co tu.

  • Ja
   1 czerwca, 20:31

   A co z tymi co na czas nie otrzymaja odpowiedzi ?

  • Znający się z anglii
   1 czerwca, 20:37

   Do Simon nie wiem co ci powiedzieć właściwie nie wiem dlaczego chcesz tu wracać chyba nie oglądasz telewizji ani żadnych informacji o tym kraju ,w mojej ocenie jeśli nie miałeś permanent resident tego wcześniejszego i nie wróciłeś do końca zeszłego roku ponownie do UK to po prostu zapomnij o tym kraju ,bo będziesz musiał aplikować o wizę a wiza po zdaniu egzaminów koszty chyba około 3 tysięcy funtów na rok i mnóstwo innych rzeczy, chyba że.masz permanet resident to tylko musisz zamienić na settled status do końca czerwca, innej możliwości nie widzę.

  • Lupo
   1 czerwca, 20:38

   The Gurdian opisal pare przypadkow w zeszlym tyg niemca,wlocha,hiszpana jak mieli settle status i ich nie wposcili do U.K.Wyglada nato ze Home Office wydaje settle status a UKBA na granicy moze kazdemu zawiesic ten status bez podania any reason.Dziwna,sprawa! A co bedzie po 30 czerwca w takim razie?

  • Mark
   1 czerwca, 20:40

   Ja jestem dłużej niż 5 lat w UK i nic nie musiałem udawadniać. Złożyłem i dostałem bez problemu. Permanent residence oznacza stały adress ale to nie znaczy że wjedziesz do UK, możesz nie wjechać bez papieru

  • Znachor
   1 czerwca, 21:02

   Simon składaj papiery. Możesz złożyć jeśli nie ma cię w Londynie (Anglii) nawet 4,5 roku. Mnie jedno biuro powiedziało że nie można a nie było mnie półtora roku bo jak to powiedzieli już wyjechałem. Wysłałem gamoniom linki to nie wiedzieli co powiedzieć. Dla takich tylko liczy się kasa jak przychodzisz zrobić rozliczenie. Ja się do gamonii wybiorę do Merton. Można jeśli nie jesteś dłużej poza UK niż 5 lat i jeśli masz pełne 5 lat pobytu wcześniej. Rozliczenia podatkowe opłacany NIN itp. Zerknij w te linki gov lub wpisz w google "kto może ubiegać się o sattlet status. Powodzenia

  • Jeden dzień wystarczy
   1 czerwca, 21:55

   Wystarczy jeden dzień być. Wysłać skan biletu. Brat cioteczny załatwiał. Przyleciał na jedną noc. Wieczorem wypełnił aplikacje. Wysłał foto dowodu, foto paszportu, foto biletu. Rano odleciał do wawy. I po miesiącu decyzja pozytywna emailem przyszła. Status jest na 5 lat. Chce przylecieć za rok po studiach. Na wszelki wypadek zarejestrowałem go jeszcze na wybory że niby mieszka u mnie i głosuje ale te listy nie były już potrzebne. Pozdrex

  • Ryju
   1 czerwca, 22:10

   Obywatele UE mogą wjechać bez statutu i przebywać do 6 miesięcy . Nie wolno im w tym czasie pracować i wynajmować mieszkań. Jako turyści. Po co im zatem sprawdzać settled statut? Jezeli straż graniczna ma do nich zastrzeżenia , bo już podpadli wcześniej i mają tu swój " record" , to mogą pogonić " turystów" z powrotem do domu. Co w tym dziwnego? A więc czy ktoś ma statut, czy nie ma, a jest z UE to wjeżdża.

  • Do Znachor
   1 czerwca, 22:43

   Gadasz głupoty nie ma cię pół roku to tak jakbyś tam nie mieszkał.

  • PYTANIE O SETTLE DLA DZIE
   1 czerwca, 22:51

   Co jesli matka dziecka ma pre settle status, jest teraz w ciazy ma termin na sierpien to jak ma potem dziecko tu zarejestrowac skoro do 30 czerwca jest termin. Co z dziecmi obywateli UE urodzonymi w UK po 30 tym czerwca???

  • Herszt
   1 czerwca, 22:57

   Znachor nie wprowadzaj ludzi w błąd gamoniu ,po 2 latach jesteś już traktowany jako nowy emigrant jak nawet masz settled status a nie będziesz w kraju 2 lata też go stracisz , absolutnie nie może się starać bo musi mieszkać w UK ,wyraźnie tam pisze według mnie jeśli nie wrócił w zeszłym roku nie ma już szans.Do Simon ; oczywiście zawsze możesz spróbować złożyć ale musisz mieć adres w UK, jeśli nie było Cię dwa lata albo dłużej to wątpię aby to było możliwe.

  • Pikadelka
   1 czerwca, 23:44

   Ci Co mieli wyjechac wyjechali, tabuny Eu workers I companies opuszcza londyn. Brytyjczycy masowo opuszczaja londyn na countryside.To bedzie ghost town soon I sami politicy beda pracowac

  • Pikadelka
   2 czerwca, 00:03

   Ci Co mieli wyjechac wyjechali, tabuny Eu workers I companies opuszcza londyn. Brytyjczycy masowo opuszczaja londyn na countryside.To bedzie ghost town soon I sami politicy beda pracowac

  • Ula
   2 czerwca, 06:57

   Ja złożyłam o status i dostałam informację że nie muszę bo mam już stałą rezydenturę. Więc o co tu chodzi? Myślę że przepis są skierowane głównie do osób które przybyly po roku 2010, i nie aplikowały o stałą rezydenturę oraz podatkowa rezydenturę.

  • Do Simon
   2 czerwca, 07:09

   Pooglądaj sobie angielskiego nauczyciela na Youtube o nazwie A Different Bias i Maximilien Robespierre oni gadają o Brexicie i tym co się w Anglii dzieje.

  • OlX
   2 czerwca, 07:17

   Nie musisz składać wniosku, jeśli posiadasz:
   zezwolenie na wjazd na czas nieokreślony (indefinite leave to enter) do Wielkiej Brytanii
   zezwolenie na pobyt na czas nieokreślony (indefinite leave to remain) w Wielkiej Brytanii
   obywatelstwo irlandzkie (w tym podwójne obywatelstwo brytyjskie i irlandzkie)
   Nie możesz złożyć wniosku, jeśli masz obywatelstwo brytyjskie.
   Jeśli jesteś obywatelem UE, EOG lub Szwajcarii i przeprowadziłeś się do Wielkiej Brytanii przed jej przystąpieniem do UE
   Musisz złożyć wniosek tylko wtedy,nie masz zezwolenia na pobyt na czas nieokreślony

  • Typ
   2 czerwca, 07:20

   Znachor jakie biuro i do czego? Jezeli ty dotego potrzebujesz biuro to te biuro ma twoj poziom

  • J23
   2 czerwca, 08:34

   Nie dziwne ze sie martwi bo bez ludzi z UE ciezko bedzie ta cala drozyzne utrzymac...

  • SILESIAN
   2 czerwca, 13:00

   @ Do Simon

   polecam, bardzo fajnie i prawdziwie Mike i Max komentuja na bierzaco sytuacje w UK. Brexit jest najwieksza pomylkom rzadu totysow w historii. Viva la EUROPA UNITA

  • Tymczasowy UK
   2 czerwca, 17:47

   PYTANIE O SETTLE DLA DZIE słuchaj to co ja wiem wystarczy że jeśli jedno z rodziców ma settled status w chwili urodzenia dziecka takie dziecko ma przyznane obywatelstwo brytyjskie, wystarczy wyrobić akt urodzenia i przygotować papierki i aplikować, chyba że się zmieniło,Do Ula słuchaj no proponuję ci złożyć o settled status do końca czerwca bo będziesz mieć problemy i wrócisz do polszy.

  • Zbysio Rozbójnik
   2 czerwca, 20:07

   Do Jeden dzień wystarczy JEDEN DZIEŃ TO WYSTARCZY ABY CIĘ DEPORTOWAĆ DO POLSZY, TAKE BAJKI JAK OPISAŁEŚ TO MOŻESZ DZIECIOM MAŁYM OPOWIADAĆ.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.07.2021
  GBP 5.3349 złEUR 4.5747 złUSD 3.8851 złCHF 4.2208 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama