Menu

Settled status: "Co trzeci Europejczyk będzie mieć trudności z rejestracją"

Settled status: "Co trzeci Europejczyk będzie mieć trudności z rejestracją"
Osoby starsze mogą mieć problem z rejestracją w Home Office. (Fot. Getty Images)
Ośrodek analityczny British Future ostrzegł, że spośród 3,5 miliona Europejczyków mieszkających obecnie w Wielkiej Brytanii jedna trzecia może mieć trudności z prawidłowym złożeniem wniosku o 'settled status'. Z rejestracją mogą najbardziej mieć kłopoty osoby starsze, bez znajomości języka angielskiego oraz te, które nie potrafią obsługiwać komputera lub nie mają smartfona.
Reklama

Obywatele krajów Unii Europejskiej już mogą dokonywać rejestracji w Home Office, aby uregulować swój status imigracyjny po Brexicie. Fundacje i ośrodki analityczne są jednak zaniepokojone tym, że proces sprawia trudności wielu osobom.

"Ruszyła właśnie trzecia faza testowa rejestracji settled status, ale szacuje się, że co trzeci Europejczyk nie będzie sobie mógł poradzić ze złożeniem wniosku" - podkreśla Nicolas Hatton z organizacji "the3million".

"Od wczoraj wystartował trzeci etap rejestracji obywateli UE mieszkających Wielkiej Brytanii. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych rozszerza swoją wersję próbną na wszystkich obywateli UE" - przekazuje dziennik "Te Guardian". 

Nie dla wszystkich Europejczyków system rejestracji "settled status" jest prosty. (Fot. Getty Images)

Telewizja SKY News podaje przykład Alexandru, który urodził się w Rumunii, ale od sześciu lat mieszka w Wielkiej Brytanii.

Mężczyzna złożył wniosek o nadanie statusu w ramach programu pilotażowego w zeszłym roku.

"Miałem trudności z aplikacją, która wymaga od użytkowników wysyłania dokumentów, odpowiadania na pytania i przesyłania własnych zdjęć za pomocą smartfona" - relacjonował obywatel Rumunii.

"Nie wiem, jak korzystać z komputera, nie wiem, jak umieścić moje dane osobowe w aplikacji, nie wiedziałem nawet, od czego zacząć" - podkreślił imigrant w rozmowie ze Sky News. Alexandru złożył wniosek i zarejestrował się, ale skorzystał z pomocy organizacji Roma Support Group

Krytycy programu "settled status" ostrzegają, że tysiące osób może pozostać bez prawa do pobytu w UK po Brexicie, jeśli Home Office nie ułatwi procesu rejestracji.

Premier May ogłosiła wczoraj, że opłata za złożenie wniosku w wysokości 65 funtów zostanie zniesiona od końca marca 2019 roku. Te osoby, które już zapłaciły za wniosek, otrzymają pełną refundację.

Home Office poinformowało, że w zeszłym roku w programie pilotażowym rejestracji wniosek złożyło 29 987 osób, z których 27 211 otrzymało status osoby osiedlonej.

Informacje na temat rejestracji "settled status" można znaleźć w naszym artykule Rejestracja obywateli Unii Europejskiej po Brexicie: "Settled status", a także na stronie rządowej: 
https://www.gov.uk/settled-status-eu-citizens-families/applying-for-settled-status
oraz https://www.gov.uk/apply-stay-uk-leaves-eu-test-phase.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 25.09.2020
  GBP 4.980 złEUR 4.548 złUSD 3.902 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości