Menu

Sekretarz Interpolu: Współczesny świat daje coraz lepsze możliwości przestępcom

Sekretarz Interpolu: Współczesny świat daje coraz lepsze możliwości przestępcom
Międzynarodowe grupy przestępcze "to są w tej chwili globalne przedsiębiorstwa kryminalne". (Fot. Getty Images)
Współczesny świat daje nowe możliwości grupom przestępczym i terrorystom, dlatego tak ważna jest wymiana informacji. Dużym wyzwaniem będzie m.in. opuszczanie więzień przez bojowników ISIS - oświadczył wczoraj w Katowicach sekretarz generalny Interpolu Juergen Stock.
Reklama

W 47. Europejskiej Regionalnej Konferencji Interpolu bierze udział ponad 170 reprezentantów policji z 55 krajów. Do jutra uczestnicy konferencji będą rozmawiać m.in. o walce z terroryzmem, cyberprzestępczością i przestępczością zorganizowaną. "Będziemy wspólnie podejmować działania, aby świat był bezpieczniejszym miejscem" - zaznaczył Stock.

Bazy danych Interpolu są sprawdzane średnio 200 razy na sekundę. Blisko połowa sprawdzeń jest realizowana w Europie; Polska należy do najaktywniejszych krajów zrzeszonych w tej organizacji. "Polska policja jest modelową policją i wzorem dla innych policji na świecie" - ocenił Juergen Stock.

Tylko w ciągu ostatnich pięciu lat liczba zarejestrowanych zdarzeń w poszczególnych organizacjach krajowych wzrosła o 60 proc. Stock zaznaczył, że to są dane globalne i dodał, że są też pozytywne trendy. W niektórych sferach widać zmniejszenie lokalnej przestępczości kryminalnej, zwłaszcza w Europie.

"Natomiast, jeśli chodzi o terroryzm międzynarodowy czy przestępczość zorganizowaną i oczywiście cybernetyczną, która jest międzynarodowa z natury, to tutaj oczywiście dostrzegamy wzrost" - podkreślił sekretarz generalny Interpolu. Ocenił, że terroryzm staje się coraz bardziej międzynarodowy i skomplikowany.

Interpol ma filie w ponad 190 krajach. (Fot. Getty Images)

"Np. po rozbiciu terytorialnym ISIS widzimy, że złożoność tego problemu rośnie. Widzimy strefy konfliktów, przechodzące do innych obszarów, np. z Iraku do Afryki. Mamy też zjawisko polegające na tym, że bardzo wielu terrorystów, którzy w tej chwili przebywają w więzieniach, także w Europie, będzie w najbliższych latach zwolniona. To jest kwestia ISIS 2.0, nowa komplikacja" - podkreślił Stock.

Tam, gdzie działają grupy terrorystyczne, mając nieraz powiązanie międzynarodowe, Interpol stara się wspierać lokalne władze. "Nie jest tajemnicą, że współczesny świat, daje nowe możliwości przestępcom – mogą atakować nasze komputery, naszą infrastrukturę, nasze kraje; mogą prowadzić działania z dowolnego miejsca, dlatego tak ważna jest międzynarodowa współpraca policji" - zaznaczył.

Jak dodał, nie można zapomnieć o klasycznych międzynarodowych grupach przestępczych. "To są w tej chwili globalne przedsiębiorstwa kryminalne. Ich roczne obroty szacujemy na 300 mld dolarów. To są wielkie aktywa i musimy poradzić sobie poradzić z nielegalnym przepływem środków finansowych" - wyjaśnił.

Komendant główny policji gen. Jarosław Szymczyk podkreślił, że polska policja jest w ścisłej światowej czołówce pod względem korzystania z baz danych Interpolu – pod względem częstotliwości korzystania z nich zajmuje trzecie miejsce na świecie. Dzięki temu, funkcjonariusze mogą wyłapywać osoby poszukiwane czy zaginione.

"Pracujemy bardzo intensywnie nad implementacją dotyczącą tzw. niebieskiej noty, a więc osób, które są podejrzane o wspieranie terroryzmu" - wskazał komendant. Bieżąca wymiana informacji odbywa się także za pośrednictwem Centrum Operacyjnego Interpolu. Tak było np. w ubiegłym roku w przypadku uprowadzenia Polki w RPA; dzięki współpracy z lokalną policją kobietę udało się uwolnić. Intensywna współpraca w ramach Interpolu dotyczy także m.in. zwalczania pedofilii czy cyberprzestępczości. "Nie bez znaczenia jest też fakt, że wielu polskich oficerów pracuje w centrali Interpolu" - przekazał Szymczyk.

Interpol - międzynarodowa organizacja policji - ma filie w ponad 190 krajach świata. 

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 18.09.2020
  GBP 4.881 złEUR 4.457 złUSD 3.759 złCHF 4.138 zł

  Sport


  Sport

  Reklama