Menu

Samolot rozbił się na plaży. Są zabici i ranni

Samolot rozbił się na plaży. Są zabici i ranni
Na razie nie ma żadnych informacji na temat przyczyn katastrofy. (Fot. Getty Images)
Cztery osoby zginęły, a sześć zostało rannych w katastrofie wyczarterowanego przez francuskie wojsko samolotu, który rozbił się koło lotniska w Abidżanie w Wybrzeżu Kości Słoniowej.
Reklama

Ofiary śmiertelne i dwaj ranni to obywatele Mołdawii. W wypadku odnieśli także obrażenia czterej obywatele francuscy - poinformował szef zarządu lotnictwa cywilnego Wybrzeża Kości Słoniowej Sinaly Silue. Według niego, lecąca ze stolicy Burkiny Faso, Ouagadougou maszyna uległa katastrofie w trakcie podchodzenia do lądowania.

"Na pokładzie było 10 ludzi, w tym sześciu członków załogi, trzech francuskich żołnierzy i francuski cywil pracujący dla firmy lotniczej" - oświadczył Silue na konferencji prasowej. Dodał, że samolot był zarejestrowany w Mołdawii, ale nie ujawnił, do kogo konkretnie należał.

Według Silue, wieża kontrolna w Abidżanie straciła łączność z samolotem o godzinie 8:24 rano czasu lokalnego (9:24 czasu GMT), gdy trwała silna burza.

Francja utrzymuje koło portu lotniczego Abidżanu wojskową bazę zaopatrzeniową dla wsparcia swych żołnierzy, zwalczających islamistów w państwach Afryki Zachodniej w ramach operacji Barkhane.

"Był to samolot wyczarterowany przez armię francuską dla sił Barkhane w celu wykonywania misji logistycznych" - poinformował rzecznik armii francuskiej, pułkownik Patrick Steiger.

Silue zadeklarował, że nie dysponuje na razie żadnymi informacjami na temat przyczyn katastrofy. Jak przy tym zaznaczył, w chwili wypadku pogoda na podejściach do portu lotniczego była "bardzo zła". Podjęto dochodzenie i władze Wybrzeża Kości Słoniowej są w kontakcie ze swymi francuskimi i mołdawskimi partnerami - zapewnił. Czterem rannym obywatelom francuskim udzielono pomocy medycznej we francuskiej bazie wojskowej przy porcie lotniczym.

Na miejsce katastrofy szybko przybyli ambasador Francji w Abidżanie oraz francuscy żandarmi i żołnierze. Akcję ratowniczą utrudniało wzburzone morze, ale nurkowie wydobyli ciała zabitych z rozłamanego na kilka części wraku.

An-26 to transportowa wersja dwusilnikowego turbośmigłowego samolotu pasażerskiego An-24. 

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 06.12.2019
  GBP 5.053 złEUR 4.272 złUSD 3.850 złCHF 3.896 zł

  Sport


  Reklama