Menu

Sadiq Khan wzywa do utworzenia "wizy naprawczej", aby pozyskać pracowników z UE

Sadiq Khan wzywa do utworzenia "wizy naprawczej", aby pozyskać pracowników z UE
Burmistrz Londynu chce mieć uprawnienia do ściągania niewykwalifikowanych pracowników z innych krajów świata. (Fot. Getty Images)
Burmistrz brytyjskiej stolicy wezwał rząd, aby 'dokonał przeglądu szkodliwych zmian w przepisach wizowych' i 'pomógł sektorowi gastronomiczno-hotelowemu poradzić sobie z kryzysem kadrowym'. Zdaniem Sadiqa Khana, problem mógłby być rozwiązany, gdyby wprowadzono 'wizę naprawczą'.
Reklama
Reklama

Kryzys na rynku pracy został wywołany przez Brexit i Covid-19 - w następstwie tych dwóch czynników wielu młodych pracowników wróciło do swoich krajów pochodzenia. Ponadto nowe prawo imigracyjne obowiązujące po Brexicie utrudnia osobom o niższych kwalifikacjach lub na gorzej opłacanych stanowiskach przeprowadzkę do Wielkiej Brytanii.

Burmistrz Sadiq Khan oficjalnie poparł apele branży gastronomiczno-hotelowej, aby wprowadzić ułatwienia dla imigrantów, którzy mogliby pomóc w ożywieniu gospodarki kraju.

"Wzywam ministrów do przeglądu ich szkodliwych zmian w przepisach wizowych i przekazania miastom, takim jak Londyn, zdecentralizowanych uprawnień do zapełniania wakatów w sektorach, w których występują tak poważne niedobory" - zaapelował.

Jednocześnie Khan zobowiązał się do wprowadzenia zmian w swoim programie akademii umiejętności, aby więcej londyńczyków szkoliło się do pracy w sektorze gastronomiczno-hotelowym.

Home Office na początku tygodnia przekazał, że w związku z kryzysem kadrowym, pracodawcy powinni skupić się na szkoleniu i inwestowaniu w brytyjskich pracowników. Dodał jednak, że wprowadzi pewne ułatwienia, aby umożliwić sprowadzanie do kraju pracowników z UE i innych regionów świata.

Informacje te pojawiły się w czasie, gdy szef sieci pubów Wetherspoon - Tim Martin - wezwał rząd do zmian w systemie wizowym, aby pomóc pracownikom z UE w dotarciu na Wyspy. Później jednak dodał, że sam nie doświadcza żadnych problemów z brakiem siły roboczej.

Czytaj więcej:

Brexit: Wielka Brytania woli importować z Chin niż z UE

UK: Sieć Domino's Pizza szuka do pracy 5 tys. osób

Szef Wetherspoona zaprzecza, że przez Brexit ma problem z pracownikami z UE

  Komentarze
  • Igor
   5 czerwca, 20:27

   Można jeszcze wycofać się z Brexitu i wrócić do UE. No ale angielska duma nie pozwala rządzącym przyznać się do podejetych błędnych decyzji . Przecież cameron,may i teraźniejszy jonson twierdzili ze pracownicy z UE zabierają Anglikom prace,wiec teraz niech te zasiłkowe Angole wezmą sobie te prace.

  • Mac
   5 czerwca, 20:36

   Nie jestem za Brexitem. Lecz w przypadku mojej brańży widzę ze szef powoli zaczyna znajdować Anglików do pracy. Tzn zawsze stanowili większość, lecz jednak te 20-30% były osoby z poza kraju. Teraz proporcja jest ponad 90% to Anglicy/Irlandczycy.

   Inaczej mówiąc: jak chcą to znajdą. Tylko trzeba lepiej traktować ludzi, troche lepiej płacić etc

   Plus najważniejsze dawać szasne na prace - mniej kumatym Anglikom.

   Inna kwestia ze daja zasiłki za nic w UK i mln osób siedzi na tyłku w domu. Sam jestem w UK blisko 6 lat, 1 dzien na chorobowym, 1-2 niedzielne wolne na miesiac ...

  • Slawek
   5 czerwca, 21:01

   Ceny z kosmosu, brak pracowników (czytaj roboli) chcieli BREXIT-u no to mają. Żaden angol nie będzie zasuwał za takie śmieszne pieniądze.22000 rocznie = 340 funtow tygodniowo Jak tak dalej będzie to i reszta pracowników z UE wyjedzie

  • JoBo
   5 czerwca, 21:05

   @Mac. Nie wierzę, że Anglicy mają tylko 2 niedziele wolne na miesiąc.

  • Olek
   5 czerwca, 21:56

   W końcu w pracy dali wszystkim z UE ładne pieniądze bo widza że Hindusi są do niczego.....A ci już z powrotem chcą wpuszczać ludzi żeby pracodawca płacił grosze....Bo jak się nie podoba to Rumun przyjdzie za grosze aby mieć na piwo i fajki :/

  • I znowu brak wiedzy
   5 czerwca, 21:58

   Brexit byl zbawieniem przd UE ktoira jest juz tylko hegemonia niemiec ale i. Przedluzeniem rzeszy...wb celowo wyszla...malo wiecie malo czytacie zyjecie dalej w iluzji...medialnej.....miliardy sie juz obudzily...tematy zasteocze niewypal

  • Joe
   5 czerwca, 22:11

   Londyn to ma masę bezdomnych ... może do nich wyciągnij rękę

  • Tak, tak...
   5 czerwca, 22:27

   Jakie to wszystko mundre i znajace sie na wszystkim. Sama elyta polskiej intelygencji :))) Tylko troche marudni.
   Kiedy wreszcie zrozumiecie, ze czegokolwiek by Brytyjczycy nie zrobili, nawet waszym zdaniem najglupszego i bezsensownego, to jest to przywilej gospodarza we wlasnym kraju. Oni tu sa u siebie, a wy nie. Jak ktos przyjmuje gosci, to jest jego prawem, jesli kogos bedzie faworyzowal, kogo innego za darmo nakarmi, a wam powie, ze jestescie przybledy i podziekuje za wizyte. I nie musi was pytac o zdanie. Opcja: "nalezy sie" juz wygasla, hehe. Nie pasi - walizka i w dluga :p

  • Sally
   5 czerwca, 23:11

   Obciac zasiłki i ludzie beda musieli ruszyc sie do pracy . I Brytyjczycy i imigranci zasiłkowi.

  • He
   6 czerwca, 08:29

   w Polsce polakow tez nikt o zdanie nie pyta , panuje tam korupcja i samowolka od zawsze , a teraz za plecami polakow konstytucje chca zmienic

  • Polski rzad chce ....
   6 czerwca, 09:08

   kupcie sobie polska kielbase mocno ja scisnijcie i powachajcie ....wszystkie problemy znikna.pozdrawiam was

  • Zasiłki
   6 czerwca, 10:03

   Do ludzi piszących o zasiłkach. Jakie zasiłki chcecie obcinać? Konkretnie które zasiłki w Anglii są tak wielkie że nie trzeba pracować? ... Zasiłki może były przed 2015 a furloght nie wliczam bo i tak jest przejściowy.

  • @Slawek
   6 czerwca, 13:12

   A pracujac za najnizsza stawke i takich ogloszen jest niestety cale mnostwo to nawet 340 tygodniowo netto nie wychodzi, ani 22 tys rocznie brutto!
   Masakra jakas i bieda z nedza

  • Cło
   7 czerwca, 12:20

   Nie wiem czy wiecie ale ten naród absolutnie nie nadaje się do tego by pracować ..
   Mówię o Anglikach nie wspominając innych jak Szkotow czy Wolesow..

   Absolutnie .
   To nie są ludzie stworzeni do pracy .

   Pozdrawiam
   Piotr

  • Kronos
   7 czerwca, 12:48

   Do @Cło
   Może dlatego, że Anglicy mają inny styl i nie zaharowują się jak Polacy?
   Z perspektywy Japończyka czy innego Azjaty ten by uznał, że to Polacy się nie nadają, a takie opinie są po prostu czystą ignorancją.

  • Pracujacy z biura
   7 czerwca, 18:21

   Kronos jeśli chodzi o Polaków to pracują najdłużej w Europie za Grekami, Polacy którzy mieszkają w Japonii zobacz na YouTube ,Japończycy bardzo chwalą ich styl pracy, co do stylu angielskiego to się nie zgodzę uważam że wielu z nich pracuje bardzo dużo, bo zobaczyli od innych że można zarobić w ten sposób, a inni są po prostu leniwi ,a już nie mówiąc o większej 60 procentowej populacji tego raju, która w ogóle nie pracuje lub jest na pół etatu.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.07.2021
  GBP 5.3349 złEUR 4.5747 złUSD 3.8851 złCHF 4.2208 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama