Menu

Sąd zamknął fundację Trumpa. Prezydent musi zwrócić $2 mln

Sąd zamknął fundację Trumpa. Prezydent musi zwrócić $2 mln
Trump po wyborze na prezydenta USA wielokrotnie zapowiadał rozwiązanie fundacji. (Fot. Getty Images)
Sąd w Nowym Jorku zatwierdził wczoraj ugodę fundacji charytatywnej Donalda Trumpa z prokuraturą, na mocy której prezydent USA musi zwrócić 2 miliony dolarów. Jego fundacja została oskarżona o liczne nieprawidłowości finansowe i udział w kampanii prezydenckiej w 2016 roku.
Reklama

Sędzia Saliann Scarpulla zatwierdziła także zamknięcie Donald J. Trump Foundation i rozdzielenie jej aktywów o wartości ok. 1,7 mln dolarów pomiędzy innymi fundacjami i organizacjami non profit.

Fundacja charytatywna Donalda Trumpa w grudniu ub.r. zgodziła się na samorozwiązanie w ramach ugody z prokuraturą w Nowym Jorku, która oskarżyła ją o liczne nieprawidłowości finansowe, w tym zwłaszcza w kampanii prezydenckiej w 2016 roku.

Wcześniej prokurator generalna stanu Nowy Jork Barbara Underwood złożyła pozew, w którym domagała się zwrócenia przez fundację 2,8 mln dolarów oraz 10-letniego zakazu prowadzenia jakichkolwiek fundacji przez Trumpa i trójkę jego dorosłych dzieci.

W fundacji odkryto wiele nieprawidłowości. (Fot. Getty Images)

Donald Trump po wyborze na prezydenta USA wielokrotnie zapowiadał rozwiązanie fundacji, by - jak podkreślał - uniknąć potencjalnego konfliktu interesów.

Zarazem przekonywał, że nie ma w niej żadnych nieprawidłowości, a sprawa ma podłoże polityczne, bo zarówno Underwood, jak i jej poprzednik, który rozpoczął dochodzenie, należą do Partii Demokratycznej.

Trump zapewniał również, że w ciągu ostatniej dekady fundacja utworzona w 1988 roku przekazała potrzebującym 19 mln dolarów, w tym 8,25 mln z jego osobistego majątku. 

Czytaj więcej:

USA nałożyły rekordowe cła na towary z UE, m.in. szkocką whisky

Trump w programie Farage'a: "Boris Johnson jest fantastyczny"

Trump: Włochy "miałyby się znacznie lepiej bez UE"

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 03.07.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.467 złUSD 3.976 złCHF 4.202 zł

  Sport


  Sport

  Reklama