Menu

Rzeźba Ibrahimovica obok posągu Strindberga

Rzeźba Ibrahimovica obok posągu Strindberga
Zdewastowany pomnik "Ibrakadabry"... (Fot. Getty Images)
Po kolejnym uszkodzeniu rzeźba Zlatana Ibrahimovica została usunięta spod stadionu Malmoe FF na czas renowacji. Z propozycją jej nowej lokalizacji wystąpił teatr w Sztokholmie, który chciałby ustawić posąg piłkarza obok dramaturga Augusta Strindberga (1849-1912).
Reklama

„Dwóch wielkich, lecz kontrowersyjnych i niepokornych artystów przed naszym teatrem byłoby rodzajem upamiętnienia ich zasług dla Szwecji. Strindberg, który w tym miejscu debiutował już tu jest, a teraz wysłaliśmy prośbę do władz Malmoe o przekazanie nam rzeźby Ibrahimovica, któremu chcemy dać nowy, bezpieczny dom. Tu na wzgórzu Mosebacke będzie miał przepiękny widok na panoramę sztokholmskiej starówki" - wyjaśnił dyrektor Soedra Teatern Samuel Laulajainen.

Teatr powstał w 1852 roku i nieprzerwanie działa do dzisiaj. Ma siedem scen i kompleks restauracyjny. Budynek jest zabytkiem szwedzkiej kultury. W scenerii jego wnętrz Ingmar Bergman nagrywał sceny do nagrodzonego Oskarem filmu „Fanny i Alexander".

Powodem kilkukrotnego uszkodzenia rzeźby piłkarza była wiadomość z 27 listopada, że Ibrahimovic kupił 25 procent udziałów sztokholmskiego klubu Hammarby IF. Informacja wywołała ostrą burzę nienawiści w rodzinnym mieście piłkarza Malmoe. W mediach społecznościowych rozpoczęła się kampania nawołująca do zniszczenia „rzeźby zdrajcy" tak, „aby nie pozostał po niej żaden ślad".

Jej odsłonięcie 8 października było z kolei tak dużym wydarzeniem dla Szwecji, że kanał telewizji publicznej SVT transmitował uroczystość na żywo.

Teraz poważnie uszkodzony obiekt został usunięty na czas reperacji i renowacji, a SVT skomentował: „Ibrahimovic nazywany przez władze Malmoe wielkim synem tego miasta właśnie spalił nieodwracalnie wszystkie mosty łączące go z nim".

Autor rzeźby Peter Linde wyznał na łamach dziennika „Aftonbladet", że jest mu niezmiernie przykro. Przeniesienie dzieła do Sztokholmu jest sensowne, lecz jego zdaniem istnieje tylko jedno miasto, w którym piłkarz jest kochany, od lat posiada apartament i sam nazywa je swoim domem. "Uważam, że rzeźba powinna zostać przeniesiona do Mediolanu, gdzie Zlatan właśnie powrócił, aby grać w AC Milan" - zaznaczył rzeźbiarz.

Czytaj więcej:

"Ja, Ibra". Szwedzi kręcą film fabularny o Ibrahimovicu

Ibrahimovic na zawsze w Malmoe

Pomnik Zlatana Ibrahimovica odsłonięty w Malmoe

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 28.01.2020
  GBP 5.061 złEUR 4.279 złUSD 3.884 złCHF 4.009 zł

  Sport


  Reklama