Menu

"Rzeczpospolita": Polacy odpuszczają walkę o swoje

"Rzeczpospolita": Polacy odpuszczają walkę o swoje
Polacy nie walczą o swoje prawa "bez większego powodu". (Fot. Getty Images)
Jak wynika z badania Naczelnej Rady Adwokackiej, niemal co czwarty obywatel zrezygnował z dochodzenia przysługujących mu uprawnień - donosi dzisiejsza 'Rzeczpospolita'.
Reklama

"Rz" podaje, że ciągu ostatnich pięciu lat 23 proc. Polaków, choć mogło, nie zdecydowało się dochodzić swoich praw. Taki obraz wyłania się z badania "Świadomość prawna Polaków", które powstało na zlecenie władz adwokatury.

Dziennik pisze, że rezygnujemy z walki o swoje bez większego powodu. Ponad 28 proc. ankietowanych wskazało, że nie miało siły wdawać się w prawne potyczki. Prawie tyle samo przyznało, że "po prostu odpuściło". Na barierę finansową wskazało 18,6 proc. badanych.

Niektórzy po prostu nie mieli siły wdawać się w prawne potyczki. (Fot. Getty Images)

"Walka o swoje prawa wymaga dużego zaangażowania emocjonalnego oraz czasu, zwłaszcza jeśli działamy bez fachowego wsparcia. Dla osób bez kierunkowego wykształcenia przepisy prawne bywają niezrozumiałe, nie dziwi więc fakt, że tak często decydujemy się zrezygnować z roszczeń" - przekazała gazecie adwokat Anisa Gnaciskowska, zastępca sekretarza Naczelnej Rady Adwokackiej.

Jak podkreśliła, powierzenie sprawy adwokatowi jest dużym ułatwieniem. "Adwokat uświadomi nas o przysługujących nam prawach, wskaże dostosowane do naszej sprawy możliwości działania czy też skieruje w naszym imieniu odpowiednie pismo" - przypomniała Gnaciskowska.

"Jeśli powodem rezygnacji z działania jest obawa o koszty, to musimy wziąć pod uwagę, że koszty konsultacji z prawnikiem bywają nieporównywalne ze stratami finansowymi, jakie możemy ponieść z powodu nieznajomości prawa" - podsumowała adwokat.

Czytaj więcej:

"Rzeczpospolita": Górę biorą frankowicze

Polski sąd: Dzieci z rodzin LGBT bez szans na obywatelstwo?

Ponad 5 tys. alimenciarzy w polskich więzieniach

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 24.01.2020
  GBP 5.038 złEUR 4.246 złUSD 3.848 złCHF 3.963 zł

  Sport


  Reklama