Menu

"Rzeczpospolita": Polacy nie chcą pracować w wojsku

"Rzeczpospolita": Polacy nie chcą pracować w wojsku
Coraz mniej osób w Polsce decyduje się na militarną ścieżkę zawodową. (Fot. Getty Images)
Polskie ministerstwo obrony narodowej (MON) robi wszystko, aby przyciągnąć ludzi do wojska. Wolnych wakatów jest jednak zbyt dużo - możemy przeczytać w dzisiejszej 'Rzeczpospolitej'.
Reklama

Dziennik przypomina, że w tym roku MON podniósł pensje żołnierzom oraz pracownikom cywilnym resortu obrony. "Średnia pensja żołnierzy wynosi teraz 5530 zł brutto" - zauważa "Rzeczpospolita".

Według dziennika, MON liczy też, że prowadzona przez ministerstwo kampania "Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej" spowoduje wzrost liczby chętnych, głównie zainteresowanych służbą w wojskach terytorialnych, ale też w formowanej właśnie na wschodzie kraju Żelaznej Dywizji oraz tworzonych Wojskach Obrony Cyberprzestrzeni.

Jak dowiadujemy się z dziennika, głównym motorem tych działań są braki kadrowe w wojsku. "Doskonale obnażył je ostatni raport Najwyższej Izby Kontroli, która zbadała wykonanie budżetu w 2018 r. w części obrona narodowa. Wynika z niego, że przeciętne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty w 2018 r. wyniosło 147 259 osób (dane nie obejmują Służby Wywiadu Wojskowego)" - zauważa "Rzeczpospolita".

Wprawdzie - jak dodaje dziennik - zatrudnienie było wyższe w porównaniu z końcem 2017 r. o 3907 osób, czyli o 2,7 proc., ale to i tak za mało w stosunku do oczekiwań MON. "Liczba ta obejmuje zarówno żołnierzy zawodowych, jak i pracowników cywilnych resortu obrony. Na koniec 2018 r. zatrudnionych było 104 946 żołnierzy zawodowych. NIK dodaje, że nieobsadzonych pozostało aż 5688 stanowisk" - podaje dziennik.

Nie lepiej - według "Rz" - wygląda zatrudnienie pracowników cywilnych wojska. "W 2018 r. limit zatrudnienia bazowego z 46 286 został zwiększony do 46 394 stanowisk. Średnioroczny stan zatrudnienia wynosił 44 098, a faktyczne zatrudnienie pracowników wojska na koniec 2018 r. wynosiło 43 929 osób" – twierdzi "Rzeczpospolita", cytując dane NIK. 

  Komentarze
  • Nicholas Nicholson
   23 lipca 2019, 16:26

   Ja jeśli już to mogę być żołnierzem ale czegoś niepospolitego ale nie Rzeczypospolitej.
   A do tego te laski w wojsku to jest jakiś wybryk. Ubrane w moro i w beretach to w najlepszym wypadku może skończyć się walkami o te baby i jakimś molestowaniem. Jako pielęgniarki w wojskowym szpitalu natomiast spisują się 500% lepiej.
   Kiedy oglądałem jak wyciągają z dna morskiego wrak wielkiego statku to w tym wielkim przedsięwzięciu brali udział sami mężczyźni, 0 kobiet. Podobnie pole bitwy to nie jest działka dla kobiet tylko Zachód pcha wszędzie tą chorą agendę równouprawnienia, w rezultacie dochodzi do tego kuriozum.

  • Emigrator
   23 lipca 2019, 19:34

   No proszę, jak trzeba połazić po ulicach w koszulce PW, pokrzyczeć: Bóg, Honor, Ojczyzna, albo kogoś napaść, to zaraz całe tłumy "patriotów" się znajdują, ale do służby Ojczyźnie jakoś się nie garną. ;)

  • Vistula
   24 lipca 2019, 10:32

   Emigrator, mozesz mowic po Polsku dzieki mlodym ludziom, ktorzy w 39 I 44 poswiecili swoje zycie za ojczyzne. A po tym w latach 70 i 80 tych poswiecili swoje kariery zeby walczyc z okupantem. Nie uciekli z Polski. Wiec wez ogarnij sie troche z tym co ty wygadujesz. Karmisz sie hejtem z TWNu i tyle. A moze najlepiej jak Kopacz i Boni, nadawac na swoja ojczyzne do obcych krajow i szczuc je przeciwko Polsce i byc z tego dumnym. Zalosne to.

  • Emigrator
   24 lipca 2019, 20:06

   Vistula, widzę, że cały trud wymienionych przez Ciebie poszedł na marne, bo Ty w języku polskim czytać nie potrafisz albo masz mocno ograniczoną zdolność rozumienia przeczytanego komentarza :) Nikt nie podważa patriotyzmu poprzednich pokoleń, ale ja sie pytam: skoro dzisiejsza młodzież tak skanduje tamtym wartościom, to czemu ich nie popiera czynem, czemu nie chce służyć w wojsku albo płacić uczciwie podatków? Umiesz wyjaśnić zwiazek przyczynowo skutkowy między moim pytaniem a Twoim zupełnie niepasujacym komentarzem? Czy tak klepiesz to samo na wszystko, czego nie kumasz?

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.01.2020
  GBP 4.968 złEUR 4.234 złUSD 3.805 złCHF 3.941 zł

  Sport


  Reklama