Menu

"Rzeczpospolita": Koniec wielkiej emigracji Polaków do UK

"Rzeczpospolita": Koniec wielkiej emigracji Polaków do UK
Tylko co 3. Polak zgłosił chęć pozostania w Wielkiej Brytanii poprzez rejestrację w brytyjskim systemie osiedleńczym. (Fot. Getty Images
Tylko 38 proc. Polaków na Wyspach Brytyjskich wystąpiło o prawo do pobytu po Brexicie. Większość myśli o powrocie - informuje w dzisiejszym wydaniu 'Rzeczpospolita'.
Reklama

Gazeta przypomniała, że zgodnie z umową rozwodową obywatele UE, którzy do końca 2020 roku nie uzyskają statusu osoby osiedlonej lub ubiegającej się o taki status, nie będą mieli m.in. prawa mieszkać i pracować legalnie w Wielkiej Brytanii. 80 proc. Rumunów czy Bułgarów już wystąpiło o taki dokument. Ale Polacy nie - zauważa gazeta.

"W negocjacjach umowy brexitowej zachowanie praw Polaków żyjących na Wyspach było naszym najważniejszym celem. Brytyjczycy uwzględnili bardzo wiele naszych sugestii, w tym to, że formularz dla uzyskania statusu osoby osiedlonej jest bardzo prosty. Aby zmobilizować Polaków do podjęcia tej procedury napisałem list otwarty, który spotkał się z poważnym odzewem w mediach brytyjskich i polskich. Udział naszych rodaków, którzy wypełnili ten wniosek skoczył z 27 do 38 proc. Mimo to wciąż jest to mało" – przekazał "Rzeczpospolitej" ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki.

Zdaniem ekspertów, Polacy, którzy wyjechali w celach zarobkowych, są zniechęceni malejącym kursem funta. (Fot. Getty Images)

Dodał, że w ubiegłym roku 116 tys. Polaków wyjechało z Wielkiej Brytanii, przez co liczba tych, którzy pozostali, spadła do nieco ponad 900 tys.

"Z naszych szacunków wynika, że 80 proc. rodaków, którzy opuszczają Wielką Brytanię, przenoszą się do Polski. Danych za ten rok jeszcze nie ma, ale sądzimy, że trend powrotów trwa, o ile się nie nasilił. Można to usłyszeć w polskich parafiach, polskich szkołach sobotnich, polskich sklepach. Polacy wracają, bo spadł kurs funta, panuje niepewność z powodu Brexitu, styl i jakość życia w Polsce się przeobraża. Ale najważniejsza jest zmiana stosunku do własnego kraju, coraz większa pewność Polaków" – tłumaczy ambasador Rzegocki. 

Czytaj więcej:

ONS: 905 tysięcy Polaków mieszka w Wielkiej Brytanii

Ambasador RP w BBC 4 o rejestracji Polaków i powrotach do kraju

    Komentarze
    • Ewa
      4 listopada 2019, 14:10

      Bzdura. Część rzeczywiście wyjedzie, ale nie aż tyle ile p. Rzegocki myśli. Z mojej pracy część osób czeka aż aplijacja będzie dostępna przez iPhone część zaś czeka a ostatni moment bo jeszcze nie coś się może zmienić

    • Ryju
      4 listopada 2019, 14:44

      Wracają bo 500+ dają na dzieci, które narobili w UK. Nie potrzebują już benefit angielskiego. Teraz przeżyją w Polsce do wypłaty, a robota jest bo bezrobocie tak niskie,że tylko ten który nie chce pracować nie może nic znalezc.Do tego zła wiadomość ,że karani nie dostaną settled statut też swoje robi. Za wczasy organizują sobie miejscówki w Polsce.

    • Do biznesmenów na dole
      4 listopada 2019, 15:27

      wielcy ludzie biznesu się znaleźli przeciętny brytyjski biznes pada bo ludzie po prostu nie dają rady a tu proszę jacy biznesmeni naprawdę żałosne

    • .
      4 listopada 2019, 15:45

      62% posiada brytyjskie paszporty, ot dlaczego.

    • Mark111
      4 listopada 2019, 15:51

      Do Jozka vel Josepha . A Ty to niby kto ? Farbowany lis czy turysta ? Masz cos co Cie mocno wyroznia ? Dziwi mnie takie skrajne podejscie zawsze . Nie mowie tu o tym zeby Polak rzucal sie do usciskow na kazdego Polaka , ktorego spotka na zakupach w Tesco . Warto by moze czasami nie robic kupska na glowe komus i z definicji , bo przypadkowo jest tej samej narodwosci. To jest chore i nikomu niepotrzebne. Swoja droga Jozek - kazdy niech sam zdecyduje , co zrobi. Dorady zostaw dla siebie....i kompleksy .

    • Ciocia klocia
      4 listopada 2019, 17:33

      no jaka bzdura.w ta sobote bylam w home office na croydon i bylu tlumy naszych ziomkow tych ktorzy aplikuja o paszport brytjski. nie dziwie sie ze polacy nie aplikuja o status osoby osiedlonej pomimo ze jest to niby za darmo bo aplikuja o paszporty.

    • Blezer
      4 listopada 2019, 18:30

      Ci co wrócić chcieli a potrzebowali impulsu wrócą reszta zostanie niektórzy już mają powroty z powrotów to nie jest aż tak proste

    • Lol
      4 listopada 2019, 19:04

      Ta ja wyjadę ale do Szkocji,napewno nie wrócę do Polski po co żeby wysłuchiwać ze zdradziłem ojczyznę lub jak mnie któryś zatrudni to będzie mną gardził lub wyzywał od różnych? W Polsce pracownik to zło konieczne a szef to jaki on biedny właśnie dlatego wyparowałem z raju nad Wisła,a teraz maja problem z fachowcami ja miałem 14 lat praktyki w moim zawodzie a potraktowali mnie jak wroga pozdrawiam.

    • Zarobas
      4 listopada 2019, 20:00

      I znowu Brednie ze aż oczy bolą ta za już wracają wszyscy dzięki pis-owi następny wspaniały sukces haha

    • Prawda-czy-klamstwo
      4 listopada 2019, 21:19

      Znowu propaganda w stylu: "wracajcie do PL" - wielu jest podatnych,ale musze przyznac ze propagandzie ciezko sie oprzec,wkladaja nam do glowy rozne rzeczy od urodzenia.Nie zdajemy sobie nawet sprawe. "Kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą."-Joseph Goebbels

    • Prawda czy klamstwo
      4 listopada 2019, 21:23

      Spadla wartosc funta?- a przeciez teraz funt jest po 5zl,a w 2008 byl po 4zl :) moze sie polepsza zycie w PL,niewiem,ale kolega wyemigrowal do Holandii z Polskirok temu i mowi ze nie zamierza wracac do PL.Poki de fakto nie ma Brexitu,niema co panikowac,a po Brexicie jechac do Holandii,Danii,Austrii,Norwegii,Szwecji,Niemiec,Francji,Belgii.Po co jechac do PL?

    • Haha
      5 listopada 2019, 06:49

      A niech wracaja i wyrzucaja nierobów którzy sa nielegalnie , w końcu skonczy sie przyjezdzanie kiedy sie chce takim ktorzy tu nie widnieją w systemie legalnie

    • Ex
      5 listopada 2019, 07:33

      Ale bzdury... Nie siejcie paniki... Ludzie nie starają się o SS bo nie czują takiej potrzeby skoro UK nie wyszła z Unii i póki co się na to nie zanosi...

    • Karolq
      5 listopada 2019, 07:36

      Ja wróciłam do Polski bo tam zawsze będziemy niemile widziani taka jest prawda.A z kasą prawie to samo wychodzi.

    • Olek
      5 listopada 2019, 13:24

      Brexit dlaczego narod glosowal za? Bo ma dosc emigrantow a antagonizmu nie udalo sie tu ukryc jak ich rasizmu w bialych rekawiczkach. Niektorzy Polacy oprocz powodow ekonomicznych rowniez to sobie uzmyslowili, przypomnieli jak szklany sufit zablokowal im awans, czy otrzymane nizsze stawki za pochodzenie. Biznes nas docenia, bo potrzebuje I potrafimy sie wykazac ale ulica nas nie chce. Wracam.
      I z bolem stwierdzam ze multicoolty sie nie sprawdza

    • Maniek
      5 listopada 2019, 13:30

      I bardzo dobrze się dzieje niech wraca jak najwięcej będzie spokój i życzę powodzenia na tej ziemi mlekiem i miodem płynącej

    • To ja, Narcyz się nazywam
      5 listopada 2019, 15:29

      Ktoś już o tym wspomniał, po co wypełniać aplikacje i tracić czas na coś co nie jest pewne, będą jakieś konkrety to i wszyscy się zepną i ogarną to co trzeba, teraz najwidoczniej nie ma takiej potrzeby. Może i pare osób wróci do Polski ale nie zapominajmy ze młodzi ludzie i tak opuszczają Polskę w poszukiwaniu zarobków, nie ma co się oszukiwać, nasz kraj piękny ale jeszcze sporo brakuje by można było tam godnie żyć.

    • Wiola
      5 listopada 2019, 16:20

      Aplikacja juz dostpena na iPhone

      Home Office

      04 November 2019


      This is the latest information on the EU Settlement Scheme for EU citizens living in the UK. You are receiving this because you have requested email updates from the UK government.

      EU Settlement Scheme - update

      As you may know, the EU Settlement Scheme has been fully open since 30 March 2019 and there have been over 2.2 million applications. EU citizens and their family members have until at least 31 December 2020 to apply.

    • Maat
      5 listopada 2019, 16:50

      Wracaja bo przez soratnie lata oszczedzali lub wkupili domy w Polsce itp.Wiekszosc polakow planowala powrot do kraju bo Anglia to nie Polska duzo rzeczy nas irytuje w tym kraju.

    • Qaz
      5 listopada 2019, 17:45

      Do wiedzy co niektórych przez ajfona już dawno można to zrobić , ja pitole

    • ANIA
      5 listopada 2019, 18:39

      Ludzie po co takie teksty,sama mieszkam w Ul od 14lat I wiem tyle ze bardzo dużo ludzi bedzie aplikować nikt tu nie ma pospiechu. Do Polski zawsze zdąży sie wrócić. Pozdrawiam tych ktorzy mysla ze tu tak slodko,trzeba pracowac I to b.duzo zeby miec z czym wrócić.

    • Zielony
      5 listopada 2019, 21:35

      Jak jesteś karany to nici z statusu :) a ile tu osób takich przyjechało 😂80% ?

    • Wróciłam
      5 listopada 2019, 23:08

      A ja wróciłam i jestem szczęśliwa.

    • Jakobi
      6 listopada 2019, 00:40

      Właśnie "polski sąd" dziś okradł mnie na kwotę ok450 tys. Zł! Okradł mnie pomimo wyroków sądu najwyższego ! Korzystnych dla mnie !
      Was też okradną ! " Prawnicy" dodatkowo Was ostrzygą to jedna mafia !
      A te brednie powyżej to KŁAMSTWO !

    • Do Marcina SZORCZ
      6 listopada 2019, 10:35

      Siedz sobie tutaj dalej i opowiadaj bajki jakie tu Eldorado i kasa do reki za nic.
      Prawda jest taka, ze obecne Jukej moze zaimponowac juz co najwyzej biednym i zdesperowanym Rumunom z prowincji. Wyzywasz od patologi ludzi, którzy wracaja, pewnie z zazdrosci, ze kupili mieszkania lub nawet pobudowali domy nie mozesz sie z tym pogodzic...
      Siedz sobie dalej na pokoiku z swoimi mejtami i poopowiadaj jakis bogaty:)

    • Zbwas
      7 listopada 2019, 20:39

      Ambasador, a głupek!