Menu

"Rzeczpospolita": Ile frankowicze mogą zyskać na porozumieniach z bankami?

"Rzeczpospolita": Ile frankowicze mogą zyskać na porozumieniach z bankami?
Osoby, które podpisywały umowę kredytową w latach, gdy frank szwajcarski kosztował 2 zł, mogą zyskać najwięcej. (Fot. Getty Images)
Dzisiejsza 'Rzeczpospolita' ocenia, że dla decyzji kredytobiorców we frankach szwajcarskich kluczowy może być rok udzielenia kredytu i chęć uniknięcia kosztów sporów sądowych.
Reklama

Dziennik przypomina, iż kluczowym problemem frankowiczów, skłaniających ich do podważania w sądach umów kredytów hipotecznych, jest duży wzrost wyrażonej w złotych wartości kredytu po umocnieniu się szwajcarskiej waluty. W efekcie - jak dodaje gazeta - sporo frankowiczów, mimo dekady spłacania kredytu, ma więcej do spłaty w złotych niż w momencie zaciągnięcia kredytu.

"Rosnąca liczba spraw sądowych, lawinowo już przegrywanych przez banki (na razie głównie w pierwszej instancji), oznacza spore koszty dla sektora finansowego. Ten gordyjski węzeł próbuje rozplątać KNF, która domaga się od banków, aby zaczęły oferować ugody frankowiczom. Mają polegać na potraktowaniu tych hipotek tak, jakby od początku były kredytami w złotych" - czytamy w "Rz".

"Czy to korzystna dla klientów propozycja?" - zastanawia się gazeta i podkreśla, że "diabeł tkwi w szczegółach". "Przede wszystkim ważne jest to, kiedy kredyt został zaciągnięty: im niższy był wtedy kurs CHF/PLN, tym większą korzyść może odnieść klient" - szacuje dziennik.

Według "Rzeczpospolitej", potencjalnie największe korzyści mogą odnieść frankowicze podpisujący umowy w 2008 r., gdy za franka płacono tylko 2 zł (dziś jest to 4,22 zł). Jak czytamy, dzięki ugodzie klient zyskałby 44 tys. zł "nadpłaconych" rat, ale przede wszystkim skokowo zmalałaby kwota pozostająca do spłaty - razem z odsetkami i uwzględniając różnicę nadpłaconych rat, łączna korzyść frankowicza przy ugodzie wyniosłaby około 215 tys. zł, dodatkowo zmalałaby rata miesięczna.

Zdaniem "Rz", mniejsze są korzyści w razie kredytu zaciągniętego w połowie 2006 r. przy kursie CHF/PLN 2,52. W takim przypadku - jak twierdzi dziennik - łączne korzyści po ugodzie wyniosłyby około 50 tys. zł. 

Czytaj więcej:

"Puls Biznesu": Franki wykończą polskie banki i gospodarkę

"Puls Biznesu": Szefa KNF pomysł na franki

Sądy frankowe w Polsce nie powstaną tak prędko

Sprawa frankowiczów: Procesy przyspieszą, banki pracują nad ugodami

  Komentarze
  • Celestyn76
   26 stycznia, 22:20

   Smiali sie ze mnie jak brakem w zlotowkach a juz dawno jestem splacony chats w polsce juz dawno sprzedana i kupi only dom w uk

  • Ja
   27 stycznia, 11:34

   To ciesz się frajerze z zamknij ryj.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 25.02.2021
  GBP 5.237 złEUR 4.514 złUSD 3.694 złCHF 4.077 zł
  Reklama

  Sport


  Sport

  Reklama
  Reklama