Menu

"Rzeczpospolita": Flagę państwową można wieszać zawsze

"Rzeczpospolita": Flagę państwową można wieszać zawsze
Dziś świętujemy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. (Fot. Getty Images)
Od 15 lat, czyli od uchwalenia Dnia Flagi, możemy ją wywieszać zawsze, bo w PRL 2 maja flagę państwową trzeba było zdjąć - ocenił na łamach 'Rzeczpospolitej' Jan Kowalski, dyrektor biura programu 'Niepodległa'.
Reklama

Dyrektor biura programu "Niepodległa" w rozmowie z dziennikiem przypomniał, że przy okazji decyzji o ustanowieniu Dnia Flagi zdecydowano również jakie mają być zasady dbania o flagę. Nie powinna ona np. dotykać ziemi czy wody, nie powinna być pobrudzona. Możemy ją umieszczać na masztach, które stoją obok naszych domów. Masztu za to nie powinno się umieszczać na budynkach mieszkalnych - jest to możliwe jedynie w przypadku budynków użyteczności publicznej. Flaga powinna być barwy śnieżnobiałej i karmazynowej.

Jak podkreślił dyrektor biura programu "Niepodległa", po fladze nie można pisać.

"Zgodnie z obowiązującym prawem, pewne symbole może umieszczać na niej wojsko - przykładem jest bandera. Nie można na niej umieszczać napisów, nawet pozdrowień dla papieża. O flagę należy dbać" - zaznacza Kowalski w rozmowie z gazetą.

Pytany o kampanię #mojaflaga organizowaną przez biuro programu "Niepodległa", Kowalski przekazał, że kampania ma zachęcić Polki i Polaków oraz przyjaciół Polski do wywieszania biało-czerwonej przy okazji Dnia Flagi, czyli 2 maja. Ambasadorami akcji mogą być wszyscy, którzy zrobią zdjęcie, a następnie podzielą się nim z bliskimi w mediach społecznościowych z oznaczeniem #mojaflaga i #niepodległa.

W ramach akacji flaga zostanie wyświetlona także na największym budynku w centrum Warszawie - Warsaw Spire. Ponadto harcerze będą rozdawali wlepki zapraszające do wywieszenia flagi i włączenia się do wspólnego świętowania.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004, obchodzone między świętami państwowymi: 1 maja (zwanym Świętem Pracy) i 3 maja (Świętem Narodowym 3 Maja). Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 22.01.2021
  GBP 5.092 złEUR 4.535 złUSD 3.725 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama