Menu

Rząd zaproponuje dublińskim bezdomnym lokale na prowincji

Rząd zaproponuje dublińskim bezdomnym lokale na prowincji
W Dublinie brakuje mieszkań, dlatego oczekującym na własny lokal rząd będzie proponował wyprowadzkę poza miasto... (Fot. Thinkstock)
Rząd będzie oferował bezdomnym rodzinom z Dublina mieszkania na prowicji. To jeden z pomysłów na radykalne rozprawienie się z narastającym problemem.
Reklama

Program pod nazwą “The Place Finder Service” będzie dawał rodzinom możliwość dobrowolnej wyprowadzki ze stolicy. Skorzystać z niego będą mogły osoby o statusie bezdomnych, mieszkający w lokalach zastępczych lub oczekujący na mieszkanie socjalne.

“Naszym zdaniem nie będzie brakowało chętnych na przeprowadzkę do innych części kraju. Mogą to być chociażby osoby z hrabstwa Mayo, obecnie mieszkające w Dublinie i znajdujące się na liście oczekujących na mieszkanie, ale chętne do powrotu w rodzinne strony” - przekonuje minister Eoghan Murphy.

W ramach programu władze lokalne mają pomagać bezdomnym rodzinom poprzez zapewnianie odpowiednich lokali oraz porady i wsparcie w nowym miejscu.

Minister przedstawił także inne plany rozwiązania problemu kryzysu mieszkaniowego: do grudnia ma zostać przygotowanych dodatkowych 200 miejsc noclegowych, tempa nabierze także budownictwo komunalne.

“W tym roku będziemy budować między 2 tys. a 3 tys. lokali. To 4 razy tyle, co 2 lata temu. Z każdym rokiem planujemy oddawać coraz więcej domów. Nie ma żadnych wątpliwości, że to brak lokali jest fundamentalnym problemem. Przez 7 czy 8 lat rząd nie zbudował praktycznie żadnych domów; podobnie było w sektorze prywatnym” - stwierdził premier Leo Varadkar.

Obecnie w Irlandii bezdomnych jest 8,1 tys. osób, w tym 3 tys. dzieci. W lokalach zastępczych typu hotele, pensjonaty i hostele żyje 1,4 tys. rodzin.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 03.06.2020
  GBP 4.919 złEUR 4.386 złUSD 3.912 złCHF 4.064 zł

  Sport


  Sport

  Reklama