Menu

Rząd opublikował dokumenty związane z "operacją Yellowhammer"

Rząd opublikował dokumenty związane z "operacją Yellowhammer"
Brytyjski rząd spodziewa się, że kierowcy ciężarówek będą oczekiwać na przeprawę nawet 2 i pół dnia. (Fot. Getty Images)
Brytyjski rząd opublikował wszystkie dokumenty, związane z przygotowaniami do Brexitu bez porozumienia. Opisana w nich jest operacja pod kryptonimem Yellowhammer, czyli możliwe konsekwencje wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej bez umowy.
Reklama

Według dokumentów, założenia brytyjskiego rządu dotyczące Brexitu bez porozumienia, ostrzegają przed wzrostem cen produktów spożywczych i znacznym ograniczeniu ich wyboru. Jak zauważa BBC, raport jednoznacznie wskazuje, że wpłynie to negatywnie zwłaszcza na osoby z niższych klas społecznych i w trudnej sytuacji życiowej.

Eksperci w raporcie ostrzegają także przed poważnymi zakłóceniami na trasie prowadzącej przez kanał La Manche. Stwierdzono, że samochody ciężarowe mogą czekać do dwóch i pół dnia na przekroczenie kanału, a brytyjscy kierowcy mogą podlegać wzmożonej kontroli na granicy z UE. Spowodować to może duże zakłócenia w dostawach leków, paliwa i niektórych rodzajów świeżej żywności.

Brytyjski rząd zakłada również, iż gotowość opinii publicznej i biznesu na wyjście z Unii bez porozumienia 31 października jest niska, głównie z powodu politycznego zamieszania, towarzyszącego od wielu miesięcy planom Brexitu.

Czy w Wielkiej Brytanii dojdzie do zakłóceń w związku z twardym Brexitem? (Fot. Getty Images)

W dokumencie podkreślono, iż w przypadku twardego Brexitu prawdopodobnie na granicy Irlandii i Irlandii Północnej powróci tzw. twarda granica, bowiem plany, by uniknąć powszechnych kontroli na tej granicy oceniane są jako nie do utrzymania na dłużej. Władze w Londynie liczą się też ze wzrostem świadczeń socjalnych.

Brytyjski rząd jest również świadomy tego, że w związku z twardym Brexitem wzrośnie działalność handlowa na czarnym rynku. Rządowe siły bezpieczeństwa spodziewają się natomiast licznych manifestacji i kontrmanifestacji, po obu stronach politycznego sporu.

Jak zaznaczono, zebrane dossier "stanowi najbardziej wyczerpującą ocenę przygotowania Zjednoczonego Królestwa na Brexit bez umowy", a dokumenty opisują najbardziej prawdopodobne konsekwencje, a nie najgorsze scenariusze w takiej sytuacji.

Dokumenty opisujące operację Yellowhammer zostały opublikowane na wniosek Dominica Grieve'a - do niedawna posła Partii Konserwatywnej, obecnie niezależnego. Postulat taki pojawił się w wyniku ukazania się w połowie sierpnia artykułu w "Sunday Times", który opisał zbiór niejawnych rządowych dokumentów na temat przygotowań do wyjścia z UE bez umowy. Dzisiejsza publikacja potwierdziła doniesienia gazety.

  Komentarze
  • Bimberek
   12 września 2019, 11:42

   Skoro jest tak źle i wszyscy są przeciwko, to dlaczego tylko Borys jest za tym żeby zniszczyć gospodarkę angli i doprowadzić do zamieszek i haosu. Nikt nie policzyłem ile miliardów funtów już Uk straciła na giełdzie przez zamieszanie z Brexitem

  • Typowa fanka b-londynka
   12 września 2019, 12:10

   Nie prawda to! Skandalizmus, rója i porubstfo! Pszeciesz mój kolerzka milewic Andriej muwil, że jest dobrze, a bendzie jeszcze dobrzej po break-szicie!! Wieże mu, a nie jakims angolom!!!

  • Bryndal
   12 września 2019, 14:30

   W każdym społeczeństwie idioci stanowią większość i jeśli potrafią się zmobilizować to oni wygrywają wybory tak jak referendum w 2016. Teraz ta sama większość popiera Borisa, bo czują ze jest jednym z nich...a nawet w niej przoduje, bo jest większym idiotą niż ta cała reszta...

  • Robi
   12 września 2019, 14:32

   BEDIE BIEDA a UE ich dopiero zacznie komplikowac tylko zablokuije granice nie jeden profesor sie wypowiadal ze kraj wychodzacy z UE staje w ruinie angilia juz stracila miljardy na Brexsicie ale to jeszcze nie koniec jeszcze wizy powini wprowadzic dla wszysdkich Brytoli.

  • 1234
   12 września 2019, 14:42

   Ameryki nie odkryli !!! Cały świat mówi ze ten brexit to będzie katastrofa,nawet tajne raporty Uk, ale zwolenników nie przekonasz to będzie sukces i oni w ta wierzą. Ludzie są debilami.

  • Bruum
   12 września 2019, 18:45

   Ale czy możliwość no deal Brexit nie została niedawno zablokowana???

  • Fadel do Bruum
   13 września 2019, 10:13

   Możliwość no deal Brexit została zablokowana w UK. Ale nie w Unii Europejskiej. Jak Premier UK nie poprosi o przedłużenie procesu wyjścia z EU, albo chociażby jeden z pozostałych 27 krajów EU na to się nie zgodzi, to UK wylatuje z EU 31 października.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 01.06.2020
  GBP 4.922 złEUR 4.420 złUSD 3.968 złCHF 4.140 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości