Menu

Rząd ograniczy depozyty i luki prawne wykorzystywane przez landlordów

Rząd ograniczy depozyty i luki prawne wykorzystywane przez landlordów
Wprowadzenie zmian w przepisach ma być kwestią tygodni. (Fot. Getty Images)
Ograniczenia wysokości depozytów, likwidacja luk w przepisach pozwalających na podnoszenie czynszu ponad limit oraz nowe sposoby finansowania budownictwa komunalnego - to planowane reformy systemu mieszkalnictwa w Irlandii.
Reklama

W przyszłym tygodniu minister Eoghan Murphy ma przedstawić planowane zmiany w przepisach regulujących sektor wynajmu nieruchomości. Lista jest przygotowywana na podstawie wniosków z piątkowego szczytu mieszkaniowego, w którym wzięli udział przedstawiciele 31 władz lokalnych.

“Przede wszystkim uregulowana ma zostać kwestia pobierania depozytów. Minister chce, aby zgodnie z prawem nie można było wymagać od lokatorów kwoty większej niż miesięczny koszt wynajmu. Ostatnio bowiem największy irlandzki landlord, Irish Residential Properties Reit (Ires Reit), oczekiwał zabezpieczenia równego dwóm miesiącom komornego” - informuje dziennik “Irish Examiner”.

Minister mieszkalnictwa ma także doprowadzić do zlikwidowania luki prawnej, którą właściciele lokali wykorzystywali do podnoszenia czynszów ponad dopuszczalne 4% co 2 lata. Według organizacji reprezentującej lokatorów, Treshold, landlordzi naciągają przepisy, zgodnie z którymi można podwyższyć komorne ponad limit, po wprowadzeniu znaczących ulepszeń w mieszkaniu.

“Właściciele lokali obchodzą prawo, przeprowadzając remont. W Cork jeden z landlordów podniósł cenę o 30%, po tym, jak wymienił dywany i pomalował dom. To niezwykle podstępne zagranie” - stwierdziła prezes Treshold Aideen Hayden.

Według dziennika, minister Murphy najprawdopodobniej opublikuje wytyczne co do finansowania budownictwa komunalnego. Pieniądze na ten cel trafiałyby do władz lokalnych, zamiast na kupno lokali na rynku prywatnym.

Wprowadzenie zmian w przepisach ma być kwestią tygodni.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 02.06.2020
  GBP 4.933 złEUR 4.390 złUSD 3.930 złCHF 4.102 zł

  Sport


  Sport

  Reklama